Článek
Telefonování za jízdy je nebezpečné nejen pro zdraví, ale také pro peněženku řidičů.
Používání mobilního telefonu se v Česku stalo třetím nejčastějším přestupkem a policie dokáže na tisíc metrů velmi přesně zjistit, co se v kabině vozu děje. Počet přestupků za telefonování během jízdy tak loni vyrostl na 50 tisíc.
Díky technice to není složité.
Video: Svědectví telefonujícího řidiče - dvě slova do mobilu, brzda, náraz
Hlídka vidí vše na displeji fotoaparátu, který je připojen k dalekohledu, a tak je schopna o přestupku rychle pořídit důkaz. Řidič o tom, že je sledován, většinou vůbec nemusí vědět.
Dalekohled, který přibližuje 30 až 60krát, využívají policisté i k odhalování jiných přestupků. Zdokumentují tak například předjíždění na plné čáře, nezastavení na stopce či jízdu na červenou přes železniční přejezd.
V Česku je pokuta za telefonování na místě maximálně tisíc korun, v přestupkovém řízení pak 1500 až 2500 korun a připsání dvou trestných bodů. Česká pokuta je jedna z nejnižších v Evropě.
Podle ÚAMK je v Itálii od nového roku pokuta za telefonování bez handsfree sady až 646 euro. V Německu se pokuta nedávno zvýšila a policie v sousední zemi může udělit pokutu až 200 euro. Na Slovensku může být pokuta 120 euro a v Rakousku 50 euro.
Ústřední automotoklub varuje, že používání mobilu je čím dál častější. Řidiči používají mobil k podstatně náročnějším operacím, než je jen prosté telefonování. Píšou za jízdy SMS zprávy, nastavují navigaci, sdílejí svůj obsah na sociálních sítích nebo se za jízdy dokonce fotí či natáčí videa.