Článek
Policie bude moci obvinit poslance Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM) v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Sněmovna je dnes vydala v souladu se stanovisky mandátového a imunitního výboru k trestnímu stíhání.
Borka a Novotný jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.
Novotný už dřív označil případ za vykonstruovaný a účelový. Z dnešního jednacího dne se omluvil. Borka dnes mluvil o poměrně velmi vážném obvinění, o němž má pochyby a bude se o ně přít. Nesouhlasí, jak uvedl, už i s úvodními větami v policejní žádosti o tom, že byl do hodnotící komise zvolen od počátku účelově. „V hodnotící komisi jsme se zcela svobodně vyjadřovali k návrhům, tak jak nám byly překládány, to znamená k návrhům Karlovarského a Ústeckého kraje s žádostí o poskytnutí finančních prostředků," řekl.
Video: Policie na 200 stranách píše, proč chce stíhat dva poslance
Mandátový a imunitní výbor hlasoval o doporučení Sněmovně u každého ze dvou poslanců zvlášť, uvedla jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Stejně postupovalo i plénum. Pro vydání Novotného hlasovalo 68 z 85 přítomných poslanců, proti jich bylo sedm. Borkovo vydání ke stíhání podpořilo 69 přítomných poslanců, proti jich bylo šest.
Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Nyní se jejich počet rozšíří o dva. V posledních letech už bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací v tomto operačním programu odsouzeno.
Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím celkem o sedmi poslancích, které chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný. Pokud dolní komora poslance ke stíhání nevydá, policisté ho může případně obvinit až potom, co mu skončí mandát.