Článek
Detektivové Národní centrály boje proti ogranizovanému zločinu získali nové poznatky v případu, v němž vyšetřují bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha a jeho komplice kvůli podezření z podpory a financování terorismu.
Obviněného Shehadeha zadrželi po měsících pátrání loni v listopadu v zahraničí a soud ho poslal do vazby, teď se vyšetřovatelům dostaly do ruky nové informce o dvou dalších obviněných, které stále policie hledá.
Poznatky o tom, kde mohou být – jde o 27letého Shedadehova bratra a 25letou švagrovou, kteří se podle vyšetřování podíleli na činnosti jedné ze sesterských organizací al-Káidy v Sýrii – přinesl další sourozenec obviněných bratrů, který přišel k výslechu.
I když řekl, že už s nimi přes dva roky není v kontaktu, předal policii informaci z rodiny, že si hledaný bratr našel práci v Sýrii. „Měl by někde učit, myslím, že angličtinu na vysoké škole v Idlíbu,“ řekl svědek podle policejního dokumentu, do kterého měla redakce Seznam možnost nahlédnout. Bratr dále dodal, že od svých obviněných sourozenců nikdy neslyšel žádná radikální vyjádření.
Policistům dále popsal, že své dva bratry viděl naposledy před dvěma lety v Jordánsku. Podle jeho výpovědi se už tehdy jeho mladší sourozenec, který se podle policie přidal k jedné ze sesterských organizací al-Káidy, choval jinak než dříve.
„Přestal hrát hry, přestal koukat na televizi… Když na to dnes koukám zpětně, musel mu někdo vymýt mozek v Británii, kde předtím studoval,“ řekl policistům.
Svědek také řekl, že zatímco on a už zadržený Sámer Shehadeh z Jordánska odletěli, druhý bratr tam zůstal. Několik dní poté prý pak napsal matce, že je v Sýrii a že odjel bránit spolubojovníky.
„Poslal jsem mu na Facebook zprávu, aby se vrátil zpět, ale ani si to nepřečetl, protože si v tu dobu smazal svůj profil,“ popsal dále policistům svědek.
Zda a jak policisté prověřují, zda hledaný Shehadehův bratr se svou ženou v Idlíbu skutečně je, nechtěl dozorující žalobce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze komentovat.
Uvedl jen, že by byl rád, kdyby vyšetřování tohoto případu skončilo do poloviny letošního roku. Stejné informace o termínu uzavření této kauzy dostal od policie podle svých slov i advokát Shehadehova bratra Adam Kopecký.
„Informace, kde by měl být, jsou nepodložené dohady,“ řekl pak tento obhájce přidělený obviněnému ex offo. „Stíhán je jako uprchlý a nikdo neví, kde se nyní nachází,“ dodal Adam Kopecký.
K výslechu si policisté už přivedli také obviněného Sámera Shehadeha, ten ale odmítl vypovídat.
Policisté loni na konci září rozšířili trojici obvinění rovněž o trestný čin financování terorismu. Vyšetřovatelé popisují, že Shehadeh získal peníze ze sbírek, které organizoval mezi českými a slovenskými muslimy. Částky od stovek do několika tisíců korun chodily na dva účty u slovenské banky.
Shehadeh, jak uvedli policisté, přitom tvrdil, že tyto finanční prostředky budou využity na pomoc chudým či zraněným v Sýrii nebo na výstavbu modlitebny v Beninu. Nechal si proto ze Sýrie poslat i videa, na kterých se aktéři vydávali za civilisty zraněné při náletu v Aleppu.
Podle policie ale byly doručeny teroristické organizaci Džabhat Fatah aš-Šám.