Článek
Zásah z nejvyšších pozic přišel podle britského deníku The Guardian v reakci na rostoucí obavy z toho, že někteří policisté jednají v rámci boje proti šíření COVID-19 nad rámec pravomocí, jež jim ukládá zákon. Někteří měli třeba vydat předvolání vůči osobám, které si v obchodech kupovaly věci, jež nepatřily mezi ty „základní“. Jiní zase lidem říkali, že na cvičení na čerstvém vzduchu mají jen hodinu.
Policii zkritizoval mimo jiné i bývalý soudce britského nejvyššího soudu, lord Jonathan Sumption. Ten podle listu The Times uvedl, že Británii hrozí přerod v „policejní stát“. A to kvůli incidentu v severoanglickém Derbyshire – policie tam pro dohled nad procházejícími se občany nasadila drony. A mimo jiné obarvila oblíbenou Modrou lagunu na černo. Údajně proto, aby nebyla pro potenciální návštěvníky tak atraktivní.
A black dye has been put into the "Blue Lagoon" in Buxton to stop crowds gathering, police said. https://t.co/FfQNl7MjFT pic.twitter.com/BR2OR63Dz6
— BBC East Midlands (@bbcemt) March 25, 2020
Bývalý soudce Sumption vypíchl právě postup derbyshirské policie, která se podle něj „pokusila zostudit lidi, aby nevyužili své nepochybné právo si zacvičit na venkově, a zničila krásná místa ve vřesovištích, aby tam chodit nechtěli“. To je podle něj hanebné.
Lord také řekl, že policejním státem by se Británie stala, pokud budou další náčelníci takové jednání zrcadlit. „Takto vypadá policejní stát. Je to takový, v němž vláda může vydávat příkazy či vyjadřovat své preference bez nabytí právní moci. A policie pak bude vymáhat přání ministrů,“ uvedl Sumption s tím, že bezpečnostní síly zahanbily britskou policejní tradici.
Podle předsedy NPCC je potřeba jednota
Národní rada policejních ředitelů (NPCC) podle zdroje The Guardian přispěchala s odpovědí na kupící se kritiku – policistům připomněla, že i přes varovné výroky politiků nemohou lidem zakázat jít si ven zaběhat nebo se projet autem.
Předseda rady Martin Hewitt pak podle deníku o víkendu napsal šéfům policejních jednotek s tím, že je potřeba být v uplatňování pravomocí v krizové situaci jednotní.
Lancashire Police re: coronavirus lockdown: "We have been patrolling areas across the county and where we have seen people breaking the rules, we have issued fines. Over the weekend, we have issued 123 fixed penalty notices as a result."https://t.co/poicVik3rV
— Richard James (@richjamesuk) March 30, 2020
Třeba policisté v Lancashire na severozápadě Anglie vypsali od minulého čtvrtka více než 120 pokut lidem, kteří podle nich porušili vládní pravidla omezující svobodu pohybu. Na východě v Bedfordshire za stejnou dobu nevypsali jejich kolegové z těchto důvodů ani jednu. To zarazilo podle listu The Guardian některé vysoce postavené členy policie – bezprecedentní způsob, jakým konkrétní jednotky své pravomoci uplatňují.
Policii nicméně bránil například ministr zahraničí Dominic Raab, který provizorně zastupuje na koronavirus pozitivně testovaného premiéra Johnsona. „Podporuji policii ve vykonávání této těžké práce v bezprecedentních podmínkách,“ uvedl podle The Times Raab. Ale dodal, že při uplatňování vládních opatření musí být i selský rozum.