Článek
Čeští diplomaté sloužící v Moskvě dostali od ruského ministerstva zahraničí nabídku, aby se nechali očkovat tamní vakcínou Sputnik V.
„Nabídku očkování vakcínou Sputnik V pracovníci naší ambasády v Moskvě obdrželi,“ potvrdilo Seznam Zprávám nabídku české ministerstvo zahraničí prostřednictvím mluvčí Zuzany Štíchové.
Očkovací látku Sputnik V až na výjimky země Evropské unie nepoužívají – nemá totiž schválení od Evropské lékové agentury. Rusové o příslušné potvrzení bezpečnosti a účinnosti unijní úřady zatím ani nepožádali.
Ruská nabídka určená všem diplomatům sloužícím v Moskvě je další kapitolou „vakcínové“ diplomacie, která v této době na mezinárodní scéně nabírá na obrátkách. Rusové vycítili příležitost zpropagovat svou očkovací látku, protože řada diplomatů ze západních zemí stále čeká na očkování z domova.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) včera na dotaz Seznam Zpráv, zda čeští diplomaté od Rusů nabídku dostali a zda ji využili, odmítl odpovědět s tím, že je zaneprázdněný jednáním na vládě.
Odpověď dorazila až v pátek z tiskového oddělení Černínského paláce.
„Očkování (českých diplomatů vakcínou Sputnik, pozn. autorky) zatím neproběhlo, protože vakcína nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou,“ sdělila Seznam Zprávám mluvčí resortu Štíchová.
Zároveň ale zatím neodpověděla na dotaz, zda české ministerstvo je v tuto chvíli schopné zajistit českým diplomatům sloužícím v zahraničí některou ze schválených vakcín.
Zatímco čeští vládní představitelé očkování ruskou vakcínou odmítají, dlouhodobě ji chválí český prezident Miloš Zeman. Server iDnes.cz minulý týden napsal, že Pražský hrad dokonce podniká kroky, aby přednostně její dodávky do Česka získal.
O možnost očkovat ruskou látkou se dříve zajímal i premiér Andrej Babiš, navštívil kvůli tomu Srbsko a Maďarsko, kde se Sputnikem očkuje. Avšak i jeho někdejší poradce, epidemiolog Roman Prymula, který má politicky blízko k prezidentovi, po těchto exkurzích uvedl, že není dost dat k tomu, aby Sputnik mohl schválit český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Jak už Seznam Zprávy napsaly, dobrozdání SÚKL by teoreticky mohlo předejít schválení Sputniku na unijní úrovni, podobně jako se to stalo se schválením tamní lékové instituce v Maďarsku.
Stejnou situaci jako Češi řeší podle amerického listu The Washington Post i američtí diplomaté sloužící v Rusku. Podle tohoto deníku americké ministerstvo zahraničí očkování Sputnikem nedoporučilo, ale nechalo diplomatům volnost rozhodnout se v této záležitosti týkající se zdraví dle svého úsudku. Vakcínu Sputnik V neschválila Světová zdravotnická organizace ani americký národní regulátor.
Čeští diplomaté dostali nabídku nechat se očkovat v zemi působení i od Izraele. Ten jako jedna z mála zemí má vakcín dostatek a očkuje nejrychleji na světě. Židovský stát očkuje vakcínami schválenými v Evropě, tedy od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna.
„Izrael nabídl možnost očkování zahraničním sborům sloužícím v Izraeli. Nabídku tedy dostali také čeští diplomaté. V případě, že měli o očkování zájem, byli očkováni v očkovacích centrech či nemocnicích,“ sdělilo Seznam Zprávám izraelské velvyslanectví v České republice.
České ministerstvo zahraničí zatím Seznam Zprávám nepotvrdilo, zda čeští diplomaté v čele s velvyslancem Martinem Stropnickým nabídku využili.