Článek
Írán je po Číně druhou nejvíce zasaženou zemí koronavirem. Vláda sice tvrdí, že má situaci pod kontrolou, výmluvné video z tiskové konference, na níž se viditelně potil a necítil dobře náměstek íránského ministra zdravotnictví, ale ukazuje na něco jiného.
"House of Cures"
— Heshmat Alavi (@HeshmatAlavi) February 26, 2020
Senior official in Qom, central #Iran
"We consider this sacred shrine as the House of Cures."
Many Iranians are criticizing officials for not closing densely crowded religious sites despite the #coronavirus outbreak.
Shrines provide huge profits for the regime pic.twitter.com/TRLR3psP5S
Obrovské nebezpečí, které epidemie v Íránu představuje, je spojeno s ohniskem nemoci, svatým městem Kóm. Do města s 1,2 miliony obyvatel, které leží asi 140 kilometrů od Teheránu, totiž pravidelně přijíždějí jak obchodníci, tak i náboženští poutníci z celého světa. Jak připomněl deník The Financial Times, hostí Kóm vůbec největší počet studentů šíitských náboženských studií. Pár stovek z nich pochází z Číny, a právě oni zřejmě do Íránu virus přinesli. Íránské úřady ale zatím „pacienta číslo jedna“ nevypátraly a nemoc se lavinovitě šíří – nakažené už hlásí 19 z 31 regionů.
Tajíte pravdu, viní poslanec vládu
Otázkou navíc zůstává, zda režimem uvedeným statistikám lze věřit. Jeden z opozičních poslanců už vládu nařkl ze zatajování skutečného stavu věcí s tím, že prý jen v samotném Kómu zemřelo už pět desítek lidí.
Znepokojení vyvolává i středeční zpráva íránské agentury ROKNA, podle níž zemřel 44letý muž v teheránské věznici známé svou přeplněností a špatnými hygienickými podmínkami. Vězeň kašlal a lékaři měli podezření na nakažení koronavirem. Pokud se obavy lékařů vyplní, mohou onemocnět tisíce lidí.
Quoting @IranNW#Iran's ROKNA News Agency: "44 yr old Greater Tehran Prison inmate suspected of #COVID19 who was suffering from coughing fits passed away."
— Heshmat Alavi (@HeshmatAlavi) February 26, 2020
- The Greater Tehran Prison is notorious for its horrid sanitary conditions.
- If true, this could lead to a catastrophe. pic.twitter.com/mtF0mspdjc
Íránský režim nicméně odmítá uzavřít mešity, kde se schází velké množství lidí, a svatostánky tak představují riziko pro rychlé šíření viru. „Věříme, že náboženská místa nemoci léčí… Lidí by do nich mělo přicházet ještě více,“ nabádal Íránce jeden z kleriků v Kómu. Možnost, že by svaté město přešlo do režimu karantény, pak odmítl přímo prezident Hasan Rúhání.
Server Iran News Wire zveřejnil video, na němž mluví ke svým kolegům isfahánský lékař Behrúz Keleidar: „Podmínky jsou bohužel mnohem horší, než jsme mysleli. V Isfahánu je hospitalizováno okolo 83 lidí s podezřením na koronavirus. Výsledky (testů) zatím nemáme, je ale jasné, že mají koronavirus… V Isfahánu je více než 12 tisíc nosičů viru, kteří o tom nevědí,“ soudí lékař, podle něhož se situace v zemi vymkla kontrole.
Zdravotnictví poškozují sankce
Írán má nicméně solidně rozvinuté zdravotnictví a v minulosti dokázal vymýtit například obrnu nebo se vypořádat s epidemií chřipky typu B. Jak ale dokáže vzdorovat koronaviru, není jasné – podle snímků na sociálních sítích nemají potřebné ochranné pomůcky ani zdravotníci v nemocnicích, natož běžní Íránci.
Zdravotnictví je navíc jedním z oborů, které v minulých letech silně zasáhly americké sankce.