Článek
Po více než osmi letech končí jeden z případů, které v červnu 2013 začaly zásahem na Úřadu vlády a následně způsobily pád kabinetu premiéra Petra Nečase.
Jeho současné manželce Janě Nečasové (dříve Nagyové) a dalším třem aktérům tohoto případu – bývalým zpravodajcům Ondreji Páleníkovi, Milanu Kovandovi a Janu Pohůnkovi – bylo v úterý odesláno rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Ten odmítl dovolání, které podali proti odsuzujícím verdiktům všichni tři jmenovaní. Pro Seznam Zprávy to uvedli advokáti, kteří měli možnost se seznámit s rozsáhlým rozhodnutím, které čítá 62 stran.
„Můžu potvrdit, že Nejvyšší soud dovolání všech obviněných odmítl,“ napsal náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. Právě Vrchní státní zastupitelství v Olomouci tento případ dozorovalo.
Soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková uvedla, že se nemůže k případu blíže vyjadřovat, protože dokument zatím nebyl doručen všem aktérům tohoto případu.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu jsem dnes (v úterý) nechala rozeslat stranám řízení, jakmile budou mít všichni doručeno, budu moci sdělit výsledek,“ uvedla Hájková.
Po rozhodnutí Nejvyššího soudu tak platí tresty, které byly v této kauze dříve vyneseny. Nečasová si u odvolacího soudu vyslechla tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.
Podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod.
Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 roku, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni odsouzení vinu od počátku odmítali.
Aktualizovali jsme článek o nové vyjádření Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.