Článek
V současné době jsou v areálu pouze pozůstatky někdejšího skleníku, kde Gregor Johann Mendel pracoval na svých experimentech s křížením rostlin, díky kterým položil základy moderní genetiky. Stavbu v druhé polovině 19. století zničila bouře a zachovaly se pouze její základy.
Opatství Staré Brno chce ale místo obnovit a práci zadalo právě studiu Chybík+Krištof. Architekti ve svém návrhu vyšli z původní podoby skleníku, a jejich návrh tak například kopíruje původní půdorys budovy.
Do struktury nové budovy zakomponovali tři genetické principy, které Mendel formuloval. „Systém je složen z několika druhů stavebních prvků od největších po nejmenší, které své vlastnosti dědí podobně jako Mendelův hrách. Větší množství elementů nám umožnilo subtilnější konstrukci, než by byla standardně možná,“ uvedl architekt a zakladatel studia Chybík+Krištof Ondřej Chybík.
Všechny technologie, tedy systém tepelných čerpadel, ovládání stínění a vytápění, budou uloženy mimo budovu. Ta bude otevřená do parku a díky kompletně otevíratelným bočním stěnám bude moci maximálně splynout s okolím bez vizuálních bariér.
Ve skleníku s ocelovou konstrukcí bude primárně sídlit stálá expozice Mendelova odkazu, ale budou se v něm pořádat i mezinárodní konference, přednášky, bankety, výstavy nebo koncerty. Dokončení stavby je naplánováno na rok výročí 200 let od narození G. J. Mendela, tedy na rok 2022.
Gregor Johann Mendel (1822–1884) působil jako mnich a později opat augustiniánského kláštera na Starém Brně. Je znám po celém světě jako zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Své pokusy s křížením hrachu dělal v zahradě starobrněnského kláštera.