Hlavní obsah
Online

Sestavíme vládu, dohodly se Spolu a PirSTAN. Zemanovi a Babišovi navzdory

Záznam: Volební vysílání vysílání Televize Seznam s komentátorem Jindřichem Šídlem.Video: Televize Seznam, Seznam Zprávy

aktualizováno •

První oťukávání pro sestavení vlády sledujeme v online reportáži.

Článek
  • Volby vyhrála koalice Spolu, prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Před polednem se prezident vůbec poprvé vyjádřil k výsledku voleb - poblahopřál zvoleným poslancům. Poté byl převezen sanitkou do nemocnice. Důvodem jsou akutní komplikace jeho dlouhodobých zdravotních obtíží. Podrobnosti ZDE.
  • Andrej Babiš dnes večer stáhl svá slova, že pokud skončí v opozici, opustí politiku. „Stokrát mi můžete říkat, ať se vrátím na Slovensko, ale já jsem český premiér, jsem hrdý Čech a já to prostě nevzdám. Takže mám pro vás špatnou zprávu. Zůstanu v té Sněmovně. Zůstanu,“ řekl ve svém videopořadu Čau lidi.
  • Koalice Spolu a Pirátů a Starostů již zahájily povolební vyjednávání. Dohodly se, že sestaví vládu a vyzvaly prezidenta Miloše Zemana, aby jejich představitele pověřil sestavením vlády. Podrobnosti k dělení ministerstev ZDE.
  • Vše podstatné sledují Seznam Zprávy v online reportáži. Přinášíme analýzy i postřehy reportérů ze zákulisí volebních štábů a také fotoreportáže.

Skoro polovina poslanců zůstane sedět ve Sněmovně

Do Poslanecké sněmovny se po současných volbách vrátí 98 dosavadních poslanců ze 164 zákonodárců, kteří obhajovali svoje mandáty. Při předchozích volbách v roce 2017 ve Sněmovně setrvalo 76 ze 149 kandidujících poslanců. Ve Sněmovně zůstanou předsedové stran vítězné koalice Spolu Petr Fiala (ODS), jenž je i místopředsedou dolní komory, Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a také lídr druhého hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. Poslanecký mandát obhájili také předsedové třetí koalice Pirátů se Starosty Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN) a rovněž šéf SPD a další z místopředsedů Sněmovny Tomio Okamura.

V zahraničí drtivě zvítězil PirSTAN

Koalice Pirátů se Starosty získala polovinu všech odevzdaných hlasů mimo Českou republiku. Druhá byla koalice Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která obdržela třetinu hlasů. Vládní hnutí ANO těsně zůstalo pod pětiprocentní hranicí, ostatní kandidující strany a hnutí skončily hluboko pod ní.

Piráty se Starosty volilo 50,47 procenta zhruba z 13 236 voličů, kteří hlasovali na ambasádách v cizině. Koalice Spolu dostala 34,26 procenta hlasů. ANO obdrželo od Čechů v zahraničí 4,99 procenta hlasů, hnutí SPD 2,19 procenta.

Sociální demokraté dostali 1,52 procenta hlasů. Předstihli je Zelení s 1,85 procenta hlasů i uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci a Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty, které dostaly shodně 1,6 procenta – Přísaha ovšem o jediný hlas méně. Komunisté obdrželi v cizině 0,37 procenta hlasů.

Babiš by mohl být prezidentem, zní z ANO

V úterý dopoledne se sejde poslanecký klub ANO

Předsednictvo ANO dnes o ničem zásadním nehlasovalo, řekl novinářům předseda Sněmovny Radek Vondráček. Premiér a předseda hnutí Andrej Babiš by podle něj měl být podle zvyklostí pověřen vyjednáváním o sestavení vlády.

Obec v Plzeňském kraji hlásí stoprocentní účast u voleb

Nejvyšší volební účast v letošních sněmovních volbách zaznamenala opět obec Čilá na Rokycansku. K urnám přišlo v jedné z nejmenších obcí v Česku opět všech 31 zapsaných voličů. Stoprocentní volební účast u sněmovních voleb tam byla i v letech 2013 a 2017. Naopak nejmenší volební účast byla v Obrnicích na Mostecku, kde činila jen 26,6 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Všechny okrsky jsou sečtené, koalice mají dohromady 108 mandátů

Volební vítězství slaví koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Další strany se do Sněmovny nedostaly.

Obě koalice čeká vyjednávání o společném programu

„Co se týče dalšího postupu, budeme se nejdřív bavit o programových věcech, abychom se podívali na to, na čem jsme připraveni se shodnout,“ řekl volební lídr koalice Spolu Petr Fiala. Diskuse podle něj bude i o uspořádání Sněmovny. „Ale postupujme krok za krokem, důležité je, že jsme se dokázali dohodnout na tomto memorandu a jasně jsme ukázali veřejnosti, že to, co jsme slibovali, také děláme,“ doplnil.

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Koalice podepsaly memorandum o vytvoření společné vlády.

Společné prohlášení koalic Spolu a Pirátů a STAN

„Memorandum o vůli vytvořit většinovou vládu České republiky

Pět politických subjektů ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Česká pirátská strana, Starostové a nezávislí, sdružených ve dvou volebních blocích, reflektují vůli občanů České republiky po změně vyjádřenou skutečností, že tyto strany a hnutí získaly ve volbách většinu poslaneckých mandátů.

Vědomy si své odpovědnosti, rozhodly se deklarovat vůli vytvořit společně vládu České republiky.

Žádají tímto prezidenta České republiky, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takovéto vlády.

Prohlašujeme a potvrzujeme tím i naše dřívější veřejná prohlášení, že žádný ze signatářů tohoto memoranda nevstoupí do jednání s žádným dalším politickým subjektem.

Dohodli jsme se, že v následujících dnech budou naše společná jednání pokračovat a budeme řešit konkrétní programové oblasti a budoucí politické uspořádání.“

Lídři koalic doufají, že prezident bude respektovat Ústavu

„Vysíláme jasný apel i vůči panu prezidentovi, aby respektoval Ústavu a přání občanů, kteří přišli k volbám,“ řekl k formování nové vlády předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Fiala v pondělí osloví prezidenta Zemana

„Je důležité, že jsme se hned dnes večer, bezprostředně po volbách, dokázali dohodnout na memorandu,“ řekl lídr koalice Spolu Petr Fiala o spolupráci s koalicí Pirátů a STAN.

Koalice se dohodly, že budou usilovat o společnou vládu

„Výsledkem jednání je memorandum našich pěti stran o vytvoření vlády,“ řekl po jednání s Piráty a Starosty lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS). Koalice nyní vyzvou prezidenta k jednání o vládě. Podle memoranda, které podepsalo všech pět lídrů, nebude žádná z koaličních stran vyjednávat s jiným politickým subjektem. V následujících dnech budou jednat o společném programu.

Podívejte se, jak se loučil Babiš

Sestřih večerní tiskové konference Andreje Babiše.Video: ČTK, ČTK

Šlachta dostane místo mandátu více než třicetimilionovou náplast

ČSSD doplatila na vládu s ANO, říká politolog

„V krajských volbách získali pouhá čtyři procenta. Sociální demokraté balancovali dlouhou dobu kolem hranice pěti procent a ukazuje se, že politika pana (Jana) Hamáčka po vyloučení svých oponentů ve straně byla špatná a hlavně účast ve vládě sociální demokracii poškodila,“ uvedl politolog Daniel Kroupa.

V Moravskoslezském kraji dostali nejvíc hlasů Vondrák s Okamurou

Nejvyšší počet preferenčních hlasů získal v Moravskoslezském kraji lídr kandidátky ANO a hejtman Ivo Vondrák - celkem 17 985. Je to více než před čtyřmi lety, kdy byl Vondrák se ziskem 15 592 preferenčních hlasů rovněž nejúspěšnější. Druhým v pořadí v absolutních číslech byl v regionu lídr moravskoslezské kandidátky SPD a její předseda Tomio Okamura se ziskem 17 069 preferenčních hlasů.

Lídři koalice Piráti a STAN dorazili k jednání se Spolu

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem dorazili k jednání s koalicí Spolu.

Lídři Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) dorazili po 21:00 na jednání za stranami koalice Spolu do pražského sídla občanských demokratů. Předseda Starostů Vít Rakušan novinářům řekl, že chtějí vítězné koalici poblahopřát a současně deklarovat, že se Spolu chtějí spolupracovat. „Jedeme poblahopřát vítězům, což se sluší. A deklarovat, že spolu chceme spolupracovat,“ řekl novinářům Rakušan. Předseda Pirátů Ivan Bartoš doplnil, že je otázkou, jak se zachová prezident Miloš Zeman.

Hayato Okamura (KDU-ČSL) dostal víc preferenčních hlasů než Tomio (SPD)

Hayato získal přibližně 24 000 preferenčních hlasů, jeho bratr Tomio 17 000 preferenčních hlasů. Oba pohodlně získali poslanecký mandát.

Mluvčí prezidenta nepotvrdil středeční jednání Babiše v Lánech

„Je krátce po volbách, plán povolebního vyjednávání teprve vznikne. Nelze vyloučit stížnosti na průběh voleb, v takovém případě je nutné vyčkat na verdikt soudu,“ napsal Ovčáček na dotaz ČTK, zda může středeční schůzku s premiérem potvrdit a zda se prezident chystá sejít i s dalšími představiteli stran.

V minulosti nepatřila lhůta pro stížnosti na volby k důvodům, proč by nebylo možné zahájit vyjednávání o budoucí vládě. Výsledky voleb v pondělí projedná Státní volební komise, která rozhodne o zveřejnění jejich oficiální podoby pravděpodobně v úterý ve Sbírce zákonů. Od středy 13. října do pátku 22. října pak začne plynout desetidenní lhůta, v níž lze průběh a výsledky voleb napadnout u Nejvyššího správního soudu. O stížnostech by měl rozhodnout do 20 dnů od doručení.

V Pardubicích se rozhodovalo o místní dominantě

Obyvatelé Pardubic v pátek a sobotu rozhodovali o tom, zda omítnout, nebo neomítnout historickou dominantu města Zelenou bránu. Rozhodovat mohli v místním referendu, které se konalo současně s volbami do Poslanecké sněmovny ve všech městských volebních místnostech. Vyjádřit se mohlo 68 049 obyvatel Pardubic, v pátek a sobotu tak učinilo 32 964 voličů, což je 48,4 % ze všech voličů. Z toho vyplývá, že referendum je platné. Vítězná varianta odpovědi je NE, tedy neomítání. Pro ni se rozhodlo 22 984 voličů, což je 72,5 % z těch, kteří v referendu hlasovali, a 33,7 % ze všech oprávněných voličů. Varianta NE je tudíž závazná. Pro variantu ANO, tedy omítání, bylo 8 441 voličů, což je 26,6 % těch, kteří hlasovali, a 12,4 % ze všech oprávněných voličů.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy