Článek
Očekává se, že se písečná bouře posune jižně k deltě řeky Jang-c’-ťiang a pomine během středy až čtvrtka, uvedlo čínské ministerstvo životního prostředí.
Podle meteorologů písek a prach zasáhne 12 provincií a regionů od Sin-ťiangu v severozápadním cípu Číny po nejvýchodnější provincii Chej-lung-ťiang.
Lidé na sociálních sítích sdílí fotografie i videa, na kterých často není vidět nic než „oranžová tma“. Písek snížil viditelnost v podstatě na nulu. Úřady doporučily lidem, aby nevycházeli ven a omezili větrání.
Beijing hit with its biggest sandstorm in a decade today, as a result of heavy winds blowing from the Gobi Desert. Looks like a scene straight out of a sci-fi movie. pic.twitter.com/YH0ey4FnR3
— Donovan Sung (@donovansung) March 15, 2021
„Je to nejintenzivnější písečná bouře v naší zemi za posledních deset let, která navíc pokryje nejširší oblast,“ napsal na své webové stránky čínský národní meteorologický úřad.
V pondělí okolo poledne místního času zrušila dvě mezinárodní pekingská letiště kolem pětiny letů, písek také v hlavním městě zkomplikoval pozemní dopravu, píše agentura AP.
Písečné bouře jsou v březnu a dubnu v Pekingu poměrně časté, a to kvůli blízkosti rozlehlé pouště Gobi, jež se rozkládá přes sever země a Mongolsko. Svůj podíl na tom má i odlesňování a eroze napříč severní Čínou, podotýká Reuters.
Čínská vláda utratila miliardy dolarů na projekty, které mají zastavit rozšiřování pouští, mimo jiné vysazováním stromů či ochranou zbývajícího rostlinstva na okraji pouštních oblastí.