Článek
Britská vláda je pod tlakem. Zprávy místních krizových služeb a organizací ukazují, že počty unesených uprchlických dětí vzrostly od loňského července o 22 procent. Překupníci na severu Francie slibují dětem bezpečný převoz na ostrovy před tím, než se po nich slehne zem. Napsal o tom britský deník The Independent.
Aktuálně se v oblasti pohřešuje 128 dětských uprchlíků. Státní Organizace prevence násilí na dětech (NSPCC) naléhá na vládu, aby na hraničním přechodu s Francií zpřísnila opatření zamezující obchodování s lidmi. Předkládá případy sexuálně zneužitých nezletilých kolem věku jedenácti let. Děti jsou podle nich pod příslibem převozu nuceny i k braní drog.
„Státy mají právní povinnost bránit nezletilé oběti, takže současně nabízené ochrany na hraničním přechodu musejí zůstat součástí mezinárodních dohod i po brexitu. Naši práci při pátrání po dětech a jejich péči by navíc mohla zlepšit dodatečná opatření o sdílení informací mezi Francií a Británií,” tvrdí vedoucí vnitřní politiky NSPCC Almudena Laraová.
Nehumánní a amorální jednání překupníků dokazují zpovědi 68 nalezenců. Na jejich lokalizování a následné ochraně spolupracovalo charitativní poradenské Centrum pro obchod s dětmi a Služby pro nezletilé uprchlíky z uprchlického tábora Džungle v Calais, který byl v roce 2016 rozpuštěn. Podle organizací se zde ale migranti stále srocují.
„Obáváme se toho, že jakmile opustíme (Británie) Evropskou unii, naše práce nebude financována v dostatečné míře. Rozpočet nám stejně krátí již teď,” řekla pro agenturu Reuters Tamara Barnettová z londýnské nadace, která bojuje proti obchodu s lidmi.
Barnettová se obává toho, že mezinárodní spolupráce policejních složek Velké Británie s evropskými vyšetřovateli skončí v momentě, kdy Spojené království z EU odejde.
„Kooperací v oblasti bezpečnosti, vynucování práva a trestní spravedlnosti jsme zavázáni nyní a budeme jí zavázání i poté, co Evropskou unii opustíme,” oponuje tvrzení londýnských charitativních organizací mluvčí britského ministerstva vnitra.
Vláda Velké Británie odhaduje, že zhruba 13 tisíc jejích obyvatel patří k obětem moderního otroctví. Lidé v něm jsou nuceni k práci, sexuálnímu využívání nebo domácí podřízenosti. Policie nicméně udává, že se tato čísla pohybují spíše v řádech desítek tisíc.