Článek
Indonéská vláda zároveň vyzvala k mezinárodní pomoci. Připraveny jsou desítky humanitárních i nevládních organizací a státy jako Austrálie či Thajsko.
„Prezident Joko Widodo nás pověřil přijmout naléhavou mezinárodní pomoc, v reakci na pohromu,“ prohlásil vládní představitel Thomas Lembong podle AFP.
V singapurském tisku se mezitím objevily údaje, že počet obětí pátečního zemětřesení přesáhl 1200 a nepřestává stoupat, jak záchranáři nalézají čím dál více mrtvých těl. Humanitární pomoc podle listu The Straits Times potřebuje okolo 2,6 milionu lidí.
Mrazivé záběry z dronu: Sulawesi po tsunami
Nejsilněji postižená jsou města Palu a Donggala. Úřady se obávají, že na jihu Palu v podoblasti Petobo zemřely asi dva tisíce lidí. Proud bahna způsobený vlnou tsunami tam doslova smetl jejich domy. Bahno se podle jednoho ze svědků na domy valilo jako vlny. Donggala je odříznutá od proudu a komunikačních kanálů.
Úřady mluví o takzvaném zkapalnění – tedy jevu, kdy půda s extrémně vysokým obsahem vody „polyká“ domy. Poblíž města Petobo severně od Palu takto v bahně a moři zmizela celá obec se zhruba třemi stovkami obyvatel.