Článek
Konkrétně podle Univerzity Johnse Hopkinse počet pozitivně testovaných vzrostl za 14 dní z 6,39 milionu na více než 8 milionů.
Graf počtu nakažených tak sice dlouhodobě roste, nejde však o náznak druhé vlny koronaviru, která se tak často probírá.
Například v Brazílii totiž byl poslední přírůstek přes 23 tisíc nově odhalených případů. Čísla letí nahoru v řádu vyšších tisíců také ve Spojených státech, Indii, Rusku nebo Chile.
Pět zemí, které drží nechtěné prvenství v tom, že mají největší mezidenní nárůst nových případů, přidalo jen za pondělí do statistik přes 68 tisíc nových případů.
Například v Pákistánu přibylo více než 100 tisíc od 9. května, kdy země zrušila karanténní opatření. Podle expertů je navíc oficiální číslo podhodnocené, a některé nemocnice tak již ani nepřijímají pacienty kvůli přeplněným kapacitám. Pákistán se proto od půlnoci na úterý rozhodl vrátit k restriktivním opatřením.
Mimo zásadnější pozornost se koronavirus dál šíří i ve Spojených státech. V zemi přibylo za pondělí přes 20 tisíc případů a odborníci varují, že pandemie v USA ještě není u konce. Za pravdu jim dávají i již zmíněná čísla, která začala opět stoupat i v oblastech, kde se šíření již zpomalovalo.
V Číně přibylo za poslední čtyři dny několik desítek nakažených. Podle Univerzity Johnse Hopkinse naposledy 43 v pondělí.
Peking kvůli novému počtu nakažených zavřel místní trh a karanténa se pak rozšířila na dvacet čtvrtí v blízkosti trhu. Země se tak začala připravovat právě na možnou druhou vlnu. Oficiální statistky Číny o nákaze koronavirem jsou ale ve srovnání s ostatními zeměmi velice odlišné. Například Česká republika měla v posledních dnech vyšší počet denních pozitivních případů na zlomek obyvatelstva.
Čína má 1,4 miliardy obyvatel a 84 tisíc nakažených dělá 0,005 % promořenosti. Pro srovnání: Česká republika má se svým počtem pozitivně testovaných případů promořenost 0,09 %. To je skoro dvacetinásobně více než Čína, kde bylo původní ohnisko světové pandemie. Česko patří naopak mezi země, kterým se podle statistiky prakticky vyhnula.
Jiné země jsou na tom s počty podobně.
Spojené státy mají momentálně přes dva miliony potvrzených případů. Tedy téměř 25× více než Čína.
Samotná provincie Chu-pej, kde se nachází město Wu-chan, původní epicentrum pandemie, má oficiálně potvrzeno 68 tisíc případů. Chu-pej má hustotu populace 310 obyvatel na kilometr čtvereční. Stát New York, který má hustotu poloviční (159 obyvatel na kilometr čtvereční), má zároveň pětinásobek nakažených, tedy necelých 400 tisíc osob.