Článek
The Washington Post uvádí, že v letech bezprostředně po legalizaci interrupcí počet provedených zákroků rapidně vzrostl, vrcholu pak tento trend dosáhl v 80. letech. Od té doby množství umělých přerušení těhotenství klesalo, s výjimkou v letech 2006–2008.
V roce 2015 provedli američtí lékaři celkem 638 tisíc interrupcí, což bylo o dvě procenta méně než v roce předchozím. V roce 2014 toto číslo činilo 652 tisíc. Statistiky tak naznačují současný trend – interrupcí lékaři provádějí, alespoň ve Spojených státech, čím dál tím méně.
Deník upozorňuje, že CDC zprávu vydalo v době napjaté debaty o zákonech upravujících možnosti provádění interrupcí. Administrativa prezidenta Trumpa v posledních letech omezila financování organizacím poskytujícím dotyčné zákroky doma i v zahraničí.
Sílí tlak z Bílého domu i jednotlivých států
Ze strany zákonodárných sborů jednotlivých federálních států rovněž sílí tlak na omezení potratů. Federální soud tento týden zrušil zákon přijatý státem Mississippi, který zakazoval interrupce po 15. týdnu těhotenství. Guvernér státu Phil Bryant novelu odůvodňoval tím, že chce z Mississippi udělat „nejbezpečnější místo pro nenarozené děti v Americe”.
Zpráva detailněji neprozkoumala příčiny trendu klesajícího zájmu o umělé interrupce, zmiňuje však například snadnější přístup k antikoncepci, jehož následkem klesl počet nechtěných početí, a to hlavně mezi náctiletými.
Mezi další důvody také patří zákonná úprava jednotlivých států, kdy některé z nich požadují před zákrokem souhlas rodičů těhotné, ale také dlouhá čekací doba. Například v celém státě Missouri, který čítá něco přes 6 milionů obyvatel, se nachází jediná klinika, která interrupce provádí.
Ačkoliv poptávka po interrupcích klesla napříč všemi věkovými a etnickými skupinami, nejvíce interrupcí si nechají podle statistiky provést dvacátnice, z etnických skupin pak Afroameričanky.