Článek
Sedmadvacítka po včerejším zhruba devítihodinovém jednání o migraci předvedla rychlost v praxi. V 11:21 oznámil mluvčí Preben Aamann na Twitteru začátek diskuse o brexitu a v 11:26 jeho šéf Tusk tweetoval, že příslušné závěry byly schváleny.
Krátce před začátkem dnešní schůzky šéfů států a vlád zemí EU bez britské premiérky Theresy Mayové šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier řekl novinářům, že ačkoli jednání pokročila, přetrvávají velké a zásadní rozdíly v postojích obou stran. Barnier zároveň zdůraznil, že času na brexitové vyjednávání je už velmi málo.
Šéfové států a vlád sedmadvacítky právě potřebu rychlého pokroku v jednáních nyní v závěrech zdůraznili a dali dohromady krátký čtyřbodový text.
Vyjednavači 27 zemí EU a Londýna by měli mít do říjnového summitu EU připraven finální text dohody o vystoupení Británie z evropského bloku na jaře 2019 tak, aby dokument mohl včas projít příslušným ratifikačním procesem. Text také na žádost Španělska připomíná potřebu vyřešit otázku Gibraltaru.
Paralelně by obě strany měly mít v říjnu k dispozici také text politické deklarace o budoucí podobě vzájemných vztahů, na které se ale prakticky ještě nezačalo pracovat. Poslední bod závěrů přitom upozorňuje členské státy, unijní instituce a další zainteresované subjekty, aby na všech úrovních zrychlily své přípravy na všechny možné výsledky brexitového vyjednávání.
Barnier dnes dopoledne připomněl, že se ale stále nepodařilo vyřešit především komplikovanou otázku režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Po diskusi o vývoji jednání s Británií nyní ještě 27 premiérů a prezidentů čeká debata o reformě eurozóny.
S dohodou o migraci je většina lídrů států spokojená
V noci na pátek premiéři a prezidenti zemí EU schválili změny v přístupu EU k migraci. Kromě záměru zřídit pro migranty střediska na severoafrickém pobřeží se do závěrů dostal po italské hrozbě vetem také plán na podobná centra na území těch členských států, které se na takovém projektu dobrovolně chtějí podílet a dobrovolně by od Itálie migranty převzaly.
V centrech by se následně mělo rychle rozhodnout, zda konkrétní osoby mají nárok na azyl, nebo by se jako ekonomičtí migranti měli vrátit do svých zemí. Některé africké státy ale už odmítly, že by měly o podobná centra na svém území zájem. Spokojenost s výslednou dohodou projevil například český premiér Andrej Babiš, francouzský prezident Emmanuel Macron, slovenský premiér Peter Pellegrini, německá kancléřka Angela Merkelová a další. Dohodě nevěří například italský ministr vnitra Matteo Salvini.