Článek
Brunej za poslední měsíc sklidila ostrou kritiku. Začátkem dubna v zemi začala platit nejtvrdší verze islámského práva šaría. To umožnilo trestat homosexualitu či nevěru smrtí. Za krádež hrozila amputace ruky nebo nohy.
Lidé po celém světě zákon odsoudili a konalo se i několik demonstrací. Odpůrci brunejského zákona například vyzývali k bojkotu sítě hotelů vlastněné sultánem. OSN pak takové trestání označila za kruté a nelidské.
Země nejdříve obhajovala právo provádět své zákony. Brunejský sultán Hassanal Bolkiah se ale rozhodl zákon neuplatňovat. Jeho krok po kritice veřejnosti je neobvyklou reakcí. Kancelář sultána zveřejnila také oficiální projev i s anglickým překladem, což není běžnou praxí.
„Jsem si vědom toho, že v souvislosti s prováděním zákona existuje mnoho otázek a mylných představ. Vysvětlili jsme to. Jsme si vědomi toho, že špatné vnímání může způsobit obavy. Nicméně věříme, že jakmile bude vše vyjasněno, bude zásluha zákona zřejmá,“ řekl sultán Hassanal Bolkiah podle agentury Reuters.
Ke zmíněnému zákonu se sultán vyjádřil vůbec poprvé.
Homosexualita byla v Bruneji trestná už před představením zákona s maximálním potrestáním v rozsahu deseti let ve vězení.
Trest smrti není v brunejské legislativě výjimkou. Smrtí mohou být Brunejci potrestáni za úmyslnou vraždu nebo obchodování s drogami. Od devadesátých let minuléto století ale k žádnému takovému odsouzení nedošlo.