Článek
Data jsou všude kolem nás. V Datažurnálu se budeme dívat na největší kauzy naší doby jiným pohledem. Pouze na základě faktů, čísel a dat. S chladnou hlavou a bez výkřiků. Ve spolupráci s datovými novináři ze Samizdatu (článek o Sudetech pro iRozhlas.cz) jsme se v dalším díle Datažurnálu podívali na život lidí v Sudetech. V pořadu vycházíme i z dat Českého statistického úřadu, která jsou k dispozici na jeho webu.
Sudety jsou oblast Česka, kde ve třicátých letech mluvilo více lidí německy než česky. Podél severních a západních hranic od Liberce přes Karlovy Vary až po Šumavu. Jde také o Broumovsko a Šumpersko na východě země.
V oblasti dnes žije více než dva a půl milionů lidí. V našem analytickém pořadu Datažurnál jsme se s kolegy ze Samizdatu podívali na to, jestli existují rozdíly mezi Sudety a zbytkem republiky. Zaměřili jsme se na některá tvrzení, která se ne vždy správně o Sudetech uvádějí. Zjistili jsme zajímavá fakta:
- Z oblastí Sudet odešly či byly odsunuty téměř tři miliony Němců. Dnes v oblasti žije z menšin nejvíce Slováků, Němců, Vietnamců, Ukrajinců a Poláků.
- Nezaměstnanost je v oblasti velmi podobná jako ve zbývajících částech země.
- V oblasti žije více lidí pouze se základním vzděláním než s vysokou školou.
- Významným problémem jsou pak exekuce. V regionu je v porovnání s jinými částmi republiky až dvojnásobně více lidí, kteří mají exekuci a nezvládají splácet svoje dluhy.
- V prezidentské volbě zde lidé více volili Miloše Zemana, ale tato volba daleko více souvisela se vzděláním než s místem pobytu. V parlamentních volbách lidé v Sudetech více volili SPD než ve zbytku země.
Projevují se hranice bývalých Sudet i dnes? Jak ovlivňují místní volební výsledky dění v celé zemi? Kolik zde lidé vydělávají? A žije se zde hůře než ve zbytku republiky? Podívejte se na úvodní video.
Nový datový pořad Datažurnál můžete v premiéře sledovat jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek od 20:00 na celoplošné Televizi Seznam.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Pomůže vám náš přehledný návod.