Článek
Vrátila se jim podoba z počátku 20. století.
Památkáři ve Slatiňanech naplánovali kromě oprav fasád s původními barvami, oken a dveří i zrestaurování zámecké brány. Ve své původní podobě je obnovená venkovní lodžie při západním křídle, která byla zbourána v 50. letech minulého století, místnosti v přízemí východního křídla se proměnily například na návštěvnické centrum.
Do dřívějšího stavu se z velké části vrátil i zámecký park a jeho vegetace. Lidé se mohou projít po 3,5 kilometru nových cest, obnoveno bylo jezírko. Proti minulosti je ale park rozdělen plotem na veřejnou část a tu, která v minulosti sloužila knížecí rodině. Do ní se platí vstupné.
Obnovy se dočkalo i dětské hospodářství, dříve veřejnosti nepřístupné. Sloužilo ke vzdělávání a hrám malých šlechticů, měli poznat hodnotu práce a peněz. Bylo jakousi zmenšeninou venkovského statku, děti se tam staraly o zvířata i záhony, ale také si mohly hrát.
Projekt Slatiňany - šlechtická škola v přírodě vyšel zhruba na 120 milionů korun. Národní památkový ústav na něj získal evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.
Zámek Slatiňany u Chrudimi byl postaven na místě gotické tvrze ze 14. století a v několika staletích prošel rukama tří desítek majitelů. Až poslední z nich, knížecí rodina Auerspergů, zámku vtiskla jeho současnou podobu. Rodinné sídlo s nejmodernějším technickým vybavením včetně kuchyně, ústředního topení a výtahu na jídlo užívali majitelé do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn na základě Benešových dekretů. Po válce byla jeho budova využita jako hipologické muzeum věnované koním. Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo.