Článek
Umožnily také bezbariérový přístup do tří pater synagogy. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích. Synagoga se bude nadále využívat k pořádání večerních pořadů, zejména koncertů klasické hudby. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Židovského muzea v Praze Tomáš Tetiva.
Uplynulá dvě století plná dějinných zvratů, kterými si česká a moravská židovská komunita prošla, ukáže dlouhodobá expozice prostřednictvím judaik a dalších trojrozměrných exponátů, dokumentů, filmů a fotografií. Podle ředitele muzea Leo Pavláta je významnou novinkou expozice pozornost, kterou věnuje dějinám Židů od roku 1945 do roku 1989, ale i v následném období.
Španělská synagoga je nejmladší synagogou v někdejším Židovském městě na pražském Josefově. Nachází se na rohu Dušní a Vězeňské ulice v sousedství kostela sv. Ducha. Vlastníkem synagogy je Židovská obec v Praze, která ji pronajímá Židovskému muzeu v Praze. Na místě nynější synagogy dříve stála pravděpodobně nejstarší pražská synagoga z 12. století, známá jako Stará škola (Altschul). Protože v druhé polovině 19. století již nedostačovala svou kapacitou potřebám reformní židovské obce, která ji tehdy využívala, nechal Spolek pro upravenou bohoslužbu izraelitů v Praze v letech 1867 a 1868 na místě stržené Staré školy postavit Španělskou synagogu. Synagoga má vnitřní výzdobu v maurském stylu inspirovanou slavnou španělskou Alhambrou. V roce 1935 byla k synagoze přistavěna funkcionalistická budova, která po druhé světové válce sloužila jako nemocnice.
Během druhé světové války sloužila synagoga jako skladiště zabavených synagogálních předmětů z českých židovských obcí. Státní židovské muzeum ji získalo do péče v roce 1955, v roce 1960 v ní byla otevřena expozice synagogálního textilu. Od 70. let byla synagoga zanedbávána a v roce 1982 uzavřena. Rekonstrukce mohla začít až po roce 1989 a v 90. letech 20. století byla Španělská synagoga obnovena.