Článek
Ambulance tradiční čínské medicíny, která fungovala ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od září 2015, po sobě zanechala statisícové, možná milionové ztráty. Nemocnice chce jejich uhrazení po čínském investorovi, ten však tvrdí, že hradit provoz ambulance se v minulosti zavázala česká strana.
Ambulance byla součástí Centra tradiční čínské medicíny, které v areálu vzniklo ve spolupráci s čínským investičním fondem CEFC a které mělo vést k vybudování kliniky tradiční čínské medicíny v areálu nemocnice.
Hlavním důvodem pro uzavření ambulance byla legislativa, čínští léčitelé byli loni na podzim vyřazeni ze zákona o nelékařských pracovnících. O ambulanci, jejíž služby si musel každý pacient plně hradit, zároveň podle nemocnice postupně klesal zájem.
Od roku 2015 ji navštívily tři tisíce pacientů. Ani od nich vybrané platby však nedokázaly pokrýt provoz ordinace s deseti zaměstnanci, mezi něž patřily i překladatelky.
„Ztráta se pohybuje ve stovkách tisíc korun ročně,“ uvedl mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor. Přesné částky nechtěl sdělit. „O úhradě ztráty jednáme s Nadačním fondem Tradiční čínské medicíny,“ dodal.
Jestli však nadační fond schválí pokrytí ztráty, není vůbec jisté. Investiční firma CEFC, která je zakladatelem nadačního fondu, tvrdí, že provozní náklady Centra tradiční čínské medicíny měla dle memoranda mezi Ministerstvem zdravotnictví, firmou CEFC, hradeckou fakultkou a šanghajskou Shuguang Hospital hradit česká strana.
„Nadační fond Tradiční čínské medicíny proto nemůže mít žádný dluh za činnost ambulance u Fakultní nemocnice Hradec Králové. Provozování ambulance je založeno na memorandu o porozumění o spolupráci v oblasti tradiční čínské medicíny mezi Šanghaj Shuguang Hospital a Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Nadační fond TCM není jeho smluvním signatářem, ani přímým nebo nepřímým účastníkem. To je mimochodem zjevné ze skutečnosti, že ordinace je provozována od roku 2015 a Nadační fond TCM byl založen v roce 2017,“ řekl Seznamu ředitel odboru komunikace CEFC Pavel Bednář.
Prosbu fakultní nemocnice o úhradu části nákladů za roky 2017, 2018 a 2019 podle něj nadační fond obdržel 19. února. „Případné rozhodnutí o této prosbě bude učiněno na nejbližším zasedání správní rady nadačního fondu,“ dodal.
Kdy se správní rada sejde, však není jasné.
„Já jsem tam byl nominován, ale nemám právo radu svolat. Předseda a místopředseda jsou oba mimo republiku. My jsme se na ně zkoušeli obracet, ale zatím se nezdá, že by se ten fond měl sejít,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví a zároveň řadový člen správní rady nadačního fondu Roman Prymula.
V roce 2015 byl jedním z těch, kteří tradiční čínskou medicínu do hradecké nemocnice přivedli, tehdy působil jako její ředitel.
Nadační fond TCM podle Pavla Bednáře v minulosti už finanční prostředky fakultní nemocnici poskytl. „Dvakrát jsme odsouhlasili dar v celkové výši 2 651 508 korun. Jednalo se však o nesmluvní závazek a dobrou vůli společnosti CEFC China,“ dodal mluvčí čínské společnosti.
Ambulance i Centrum tradiční čínské medicíny měly v Hradci Králové vést k jednomu cíli – k vybudování první středoevropské kliniky tradiční čínské medicíny. Ta měla být financována právě z Nadačního fondu TCM, původní termín otevření byl 2017. Od té doby se však budování kliniky posouvalo, až nejspíš zaniklo. Oficiální informace však fakultní nemocnice nemá. „V tuto chvíli nemáme oficiální vyjádření investora stavby budovy TČM,“ uvedl mluvčí Sochor. „Zdá se, že nebude v Hradci Králové, diskutuje se, jestli bude někde jinde,“ uvedl k tomu Roman Prymula.
Nadačnímu fondu tak zatím zůstal jen projekt, za který utratil 10 milionů korun.