Článek
Nová technika analýzy DNA má pomoci identifikovat více obětí teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001. Ve čtvrtek o tom podle agentury Reuters informovali vědci z ústavu soudního lékařství v New Yorku. V posledních pěti letech se díky pokroku podařilo identifikovat jednu oběť ročně.
Experti z největší forenzní laboratoře na světě dospěli k průlomu skrze opětovné testování úlomků kostí, které už v minulosti bez úspěchu prověřovali. Metoda je známá jako World Trade Center Protocol a používá se k identifikaci obětí vlakových a leteckých havárií a teroristických útoků, uvádí šéf výzkumu Mark Desire.
Vědci nejprve kosti očistí a rozdrtí na prášek. Poté je smíchají s chemikáliemi a nechají společně působit, aby vzorek následně mohli vložit do přístroje, který z kostí získá DNA. Čím jemněji je kost rozdrcena, tím pravděpodobnější je úspěšné odebrání DNA. Nově vědci kosti umístí do komory s tekutým dusíkem, díky čemuž se stanou křehčími a jdou lépe rozmělnit.
Desire ocenil hlavního soudního lékaře, který v roce 2001 rozhodl o zachování lidských pozůstatků obětí v očekávání budoucího pokroku identifikačních technologií.
„Kdybychom tyto kroky v roce 2001 nepodnikli, pozůstatky by se dále rozkládaly a DNA identifikace, kterou nyní provádíme, by nebyla možná,“ uvedl Desire.
Díky pokroku ve vývoji analýz DNA se letos podařilo identifikovat Scotta Michaela Johnsona, kterému bylo v době útoku 26 let a pracoval pro finanční společnost Keefe, Bruyette & Woods na 89. podlaží jižní věže.
Počet obětí teroristických útoků z 11. září se pohybuje kolem tří tisíc. Identifikovat se zatím podařilo zhruba polovinu z nich.