Článek
„Přesný počet vlků neznáme, ale odhadujeme ho mezi 8 a 18 zvířaty,” říká ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený a dodává, že vlci se na Šumavě objevili v loňském roce. A na rozdíl od rysů přišli sami.
Rys ostrovid byl na Šumavě vyhuben v první polovině 19. století, vracet se sem začal až o víc než 100 let později. První zvířata se sem zatoutala v 70. letech 20. století ze sousedního Bavorska, kam byla uměle vysazena.
Češi ke stejnému kroku přistoupili v letech omsdesátých. „Mezi lety 1982 a 1989 jsme vypustili celkem na devíti lokalitách sedmnáct rysů, šest samic a jedenáct samců,” vzpomíná Pavel Trpák, spoluautor projektu návratu rysa na Šumavu. Na konci projektu čítala rysí populace na Šumavě asi 45 kusů.
Dnes jich tu žije na šest desítek a obývají celou Šumavu. „Oproti tomu vlci se nyní vyskytují v turisty nejatraktivnějším území, od Luzného a Roklanu k okolí Vydry a Křemelné. Počítáme s tím, že se přesunou i na další místa,” říká Hubený.
Vlci se chovají přirozeně, loví především vysokou zvěř. Někdy ale napadají i hospodářská zvířata, především ovce.
Příběh návratu velkých šelem - rysů a vlků - na Šumavu mapuje i nová výstava v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách na Klatovsku. Vypráví o tom, jak se šelmy po 150 letech od vyhubení člověkem do šumavské přírody vracejí, o jejich soužití s lidmi, popisuje i způsoby jejich zkoumání.