Článek
Světlíkův život je velice pestrý, některé momenty by si ale jistě rád odpustil. Jeho příběh kvůli tomu zpracovala i instituce Post Bellum.
V lednu 1944 byl Jiří Světlík nuceně nasazen do Říše. Kvůli tajným cestám domů do Plzně byl obviněn z napomáhání nepříteli a velezrady, rozkladu branné síly německého národa.
V červnu 1944 byl zatčen a držen ve vyšetřovací vazbě v Donauwörth a ve věznici v Mnichově, kde čekal na soud. Soud byl odročen, protože byl při bombardování zničen Justiční palác, poté nepřijeli svědci a Světlík nemohl být usvědčen.
Po válce Jiří Světlík pracoval v otcově tiskárně, kterou v roce 1948 zabavili komunisté. V porcelánce v Lokti se zapojil do tzv. protistátní činnosti - spolu s dalšími lidmi pomáhal vězňům v lágrech na Slavkovsku. Skupina byla odhalena a Světlík byl v roce 1952 odsouzen jako vedoucí protistranické skupiny na 20 let.
Byl vězněn na různých místech - v Klatovech, v Chebu, na Jáchymovsku a ve věznici Kartouzy ve Valdicích. A právě v tuto chvíli do jeho života zasáhl prezident Novotný. Jeho druhá amnestie udělená v roce 1962 se vztahovala i na Jiřího Světlíka.
Jak Jiří Světlík vzpomíná na další prezidenty? S kterým z nich si potřásl rukou a kterému věnoval sirky? A koho půjde volit v druhém kole prezidentských voleb? Dozvíte se ve videu.