Hlavní obsah

Plzeň vyhlašuje architektonickou soutěž na plavecký bazén na Borských polích

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Plzeň vyhlašuje architektonickou soutěž na krytý plavecký bazén na Borských polích, uzávěrka je 16. února příštího roku. Návrhy bude hodnotit porota začátkem března 2022.

Článek

Poté dostanou výsledky a doporučení zastupitelé, návrhy budou vystaveny. ČTK to zjistila z důvodové zprávy pro zastupitele, kteří tento týden schválili soutěžní podmínky potvrzené už dříve Českou komorou architektů. Odhadované náklady na první ze dvou etap stavby jsou bez DPH kolem 300 milionů korun. Bazén by měl stát vedle kampusu Západočeské univerzity (ZČU).

V Plzni jsou teď tři kryté plavecké plochy, z toho dvě městské. Největší je na Slovanech, do dalších dvou - Radbuzy v Kozinově ulici, která patří sportovnímu klubu, a do menšího lochotínského bazénu - je nutné hodně investovat.

Novostavba bazénu je plánována na městském pozemku, který sousedí s kampusem ZČU. „Záměrem je realizovat bazénovou multifunkční a relaxační plaveckou halu s venkovními bazény, sportovišti a rekreační plochou. Objekt je koncipován jako náhrada stávajícího bazénu v Kozinově ulici, který provozuje SK Radbuza. Bude sloužit klubu, záchranářům a veřejnosti,“ uvedli zastupitelé v usnesení. Projekt je rozdělen na dvě etapy - základní a následnou s relaxačním komplexem. Součástí má být parkoviště, nebo parkovací dům.

Uspořádání soutěže přijde na 400 000 korun, náklady na ceny a odměny budou tři miliony Kč. Na soutěž naváže zakázka na zpracování projektových dokumentací pro územní rozhodnutí a stavební povolení první etapy a studie navazující části. Předpokládaná cena pořízení všech stupňů dokumentace má být asi 22 milionů Kč, peníze už má město vyhrazené. Uspořádání soutěže o návrh řešení stavby „Plavecký bazén Borská pole“ schválili zastupitelé letos v červnu. Porota se ustavila v červenci a jednala už dvakrát.

„Nejde o akvapark, ale o bazén. Předpokládá se alokace (peněz) v letech 2023 až 2024. Zatím nemám informace, že by to překročilo původně plánovaných 300 milionů Kč. Předpokládám, že to je i v silách města, samozřejmě s nějakou podporou Národní sportovní agentury (NSA). Bude se to zřejmě stavět na dvě etapy, ale uvidíme, co vzejde ze soutěže,“ řekl náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO). Ve druhé etapě by mohly vzniknout ubytovna s restaurací, wellness, skluzavky a venkovní bazén, v loňské studii je ale jen pětadvacetimetrový plavecký bazén. První etapa by měla směřovat ke kolaudaci na přelomu roku 2024 a 2025, předpokládáme kofinancování z národních zdrojů, uvedl Zarzycký.

„Bazén město potřebuje. Moderní pětadvacítka chybí a vzhledem k tomu, že je tu tolik škol a klubů, tak se kondičním plaváním uživí. A bůhví, jak dlouho bude fungovat Lochotín, kde se musí zainvestovat, a o Kozinovce už ani nemluvím. Ve slovanském bazénu je hodně klubů a veřejnost tam nemá prostor,“ řekl šéf odboru sportu Přemysl Švarc. Podle něj má NSA vyhlášený dotační program, z něhož mohlo město získat až 90 milionů Kč. Nové vedení agentury ho ale uzavře 30. listopadu, což město nestihne, protože nemá stavební povolení. Variantou bylo koupit projekt „na klíč“ z Rakouska nebo Německa, ale Plzeň nakonec zvolila architektonickou soutěž. Ale třeba NSA otevře příští rok jiný program, uvedl Švarc. O nový bazén by se podle něj starala SK Radbuza a město by převzalo její bazén v Kozinově ulici.

Doporučované