Článek
Vyhlášku už město vydalo dříve, kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením její platnost ale odložilo. Vyhláška počítá s postupným náběhem sazby od 1. května 2022.
Náběh sazby poplatku bude postupný, vyhláška respektuje postupné oživování ekonomiky v přechodném ubytování, které zasáhla pandemie koronaviru. I proto se v následujících letech bude sazba zvyšovat postupně, a to z 15 na 25 korun. „Obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku jsme už jednou vydali, bylo to s účinností od 1. ledna 2020. Kvůli pandemii covidu-19 jsme ji loni v dubnu novelizovali, posunuli jsme splatnost poplatků. Důvodem byl nouzový stav a omezení poskytování ubytovacích služeb. Poté jsme se ještě rozhodli zcela vyhlášku zrušit a peníze formou daru plátcům, kteří je odvedli, vrátit. Nyní přicházíme s vyhláškou znovu, zohledňujeme v ní fakt, že poskytovatelé krátkodobého ubytování za úplatu stále pociťují doznívání výjimečné situace,“ popsal radní pro ekonomiku, byty a nakládání s majetkem David Šlouf (ODS).
Podle rozhodnutí rady by od 1. května 2022 do 30. dubna 2023 měla činit sazba poplatku 15 Kč za každý i započatý den pobytu. Od 1. května 2023 do 30. listopadu 2023 bude poplatek 20 Kč za každý i započatý den pobytu a od 1. prosince 2023 bude 25 Kč za každý i započatý den pobytu. Návrh vyhlášky o místním poplatku z pobytu radnice poslala k připomínkám městským obvodům, které s ním souhlasily.
Poplatek z pobytu po novele zákona od loňského ledna nahradil předchozí poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity pro každý krátkodobý pobyt do 60 dní bez ohledu na místo a účel pobytu. Do loňska poplatky z ubytovací kapacity v Plzni spravovaly a následně používaly městské obvody. Dohromady vybraly za rok zhruba 6,6 milionu korun.