Článek
Plzeňská teplárna městu nabídla, aby k úpravě vody z Berounky před jejím napuštěním do rybníka využívala firemní čistírnu vody, město ale raději upřednostní čištění vody ve vlastní městské čistírně odpadních vod v Jateční ulici.
Oblíbený rekreační Bolevecký rybník se v posledních suchých letech potýká s úbytkem vody. Hladina padesátihektarového rybníka postupně klesla zhruba o metr. Město proto letos rozhodlo, že do něj doplní vodu z nedaleké Berounky, odkud bude moci čerpat až 20 litrů vody za sekundu s výjimkou nízkých vodních stavů. Před vpuštěním do rybníka se musí přečistit.
Na doplnění vody z Berounky má Plzeň předběžný příslib Povodí Vltavy. Město by mohlo z řeky nad čistírnou čerpat vodu asi 270 dnů v roce, při množství 20 litrů za sekundu by se měsíčně mohlo načerpat do rybníka kolem 52.000 metrů krychlových vody, což by znamenalo zvednutí hladiny o zhruba 11 centimetrů. Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře se investice do projektu odhaduje na zhruba 30 milionů korun.
Město pověřilo návrh Plzeňské teplárenské na využití její úpravny vody po technické i ekonomické stránce a porovnalo jej s variantou čistit vodu z řeky ve vlastní čističce. „Obě varianty byly v horizontu deseti let cenově srovnatelné. Varianta města pro čerpání vody z Berounky a využití naší čistírny je o něco levnější a je plně pod kontrolou města. Považujeme ji proto za výhodnější. Nicméně velmi děkujeme společnosti Plzeňská teplárenská za možnost zvážit i tuto variantu,“ řekl Šindelář. Teplárna je podle obchodně technického ředitele Jakuba Vojty i nadále připravena, pokud by Plzeň změnila postoj, variantu připravit a realizovat.