Hlavní obsah

Plná Náplavka? Projeví se to zase u nás, bojí se lékař z ARO

„Myslím si, že to je prostě asi fakticky chyba vlády. Nemám jiné vysvětlení. Nepodařilo se populaci přesvědčit, abychom táhli všichni za jeden provaz ,“ říká primář kyjovského anesteziologicko-resuscitačního oddělení Jiří Vyhnal.Video: Seznam Zprávy

Nemocnice se pomalu vyprazdňují, ale v některých oblastech je situace stále velmi vážná. V rámci reportážní série Do posledního dechu Televize Seznam navštívila anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Kyjově.

Článek

„V době ‚míru‘ tady bylo šest lůžek intenzivní péče na ARO. A vlastně už téměř rok máme v provozu tři stanice ARO. To znamená, že obhospodařujeme celkem 17 lůžek místo obvyklých šesti. Takže jsme téměř trojnásobně navýšili kapacitu,“ přibližuje primář kyjovského anesteziologicko-resuscitačního oddělení Jiří Vyhnal.

Vyhnal očekával, že v těchto dnech už díky protiepidemickým opatřením bude oddělení prázdnější. Jsou na tom v posledních týdnech ale hůře než po Novém roce, kdy pandemie udeřila na jižní Moravě nejtvrději. „Pacientů bohužel stále přibývá víc, než jich propustíme. Takže se opět stává ta situace vážnou, protože nám zase zůstávají jen dvě až tři lůžka volná.“

Lékaři z intenzivní péče se navíc obávají, že tento týden se negativně projeví velikonoční svátky. „Pokud jsem mohl vidět v konkurenční televizi to, jak ukazovali Náplavku, kde se srocovali lidé a opravdu kašlali na protiepidemická opatření, tak mám obavy, že podobně se ta situace bude vyvíjet i po Velikonocích. A myslím si, že se to skutečně zase pozná i u nás. Pokaždé, když byly takovéto velké svátky, tak jsme to poznali na intenzivních lůžkách, prostě pacienti přibyli.“

Primář Vyhnal si během pandemie založil Twitter a snaží se na něm apelovat na dodržování opatření. „Lidé, naše krásná země krvácí a my s ní. Já vás prosím – dříve, než nás zachrání očkování – používejte dvě R. Rozum a respirátory. Obě věci fungují, věřte mi.“

Lékař tráví na oddělení i 80 hodin týdně, už jen matně si vzpomíná na loňský jeden týden dovolené. A je ze současné situace naštvaný. „Myslím si, že to je prostě asi fakticky chyba vlády. Nemám jiné vysvětlení. Nepodařilo se populaci přesvědčit, abychom táhli všichni za jeden provaz – tak, jak se to dařilo na začátku epidemie. To bylo opravdu vidět, že se lidé bojí, nevědí, co přijde. Ale dnes už mám pocit, že se to sabotuje v podstatě na velké úrovni,“ kritizuje Vyhnal.

Lékaři a sestry dělají v pandemii maximum, aby zachránili pacienty. Projevuje se to ale i na jejich fyzickém a duševním stavu. V Kyjově chodí v nemocnici na masáže a na ARO měli i psí terapii. A náladu zlepšilo před časem i očkování, přestože sám primář Vyhnal trpí jako správný anesteziolog fobií z jehel.

Doporučované