Článek
Snímky mrtvých tuleňů, chobotnic, hvězdic nebo mořských ježků z Chalaktyrské pláže v Avačském zálivu se už několik dní šíří po ruských sociálních sítích. Jako první na ně upozornili místní surfaři, kteří si také stěžovali na to, že moře má nepřirozenou vůni a barvu. Někteří z nich se dokonce potýkají s horečkami, nevolností a podrážděním očí. Region je známý díky svým nedotčeným plážím s černým pískem vulkanického původu.
Místní vláda v regionu v neděli zveřejnila video s jedním ze surfařů, podle kterého k něčemu podobnému nedošlo nejméně patnáct let. „Musíme pochopit, co se stane s naším zdravím a se zdravím zvířat,“ cituje NBC Antona Morozova. Na zdravotní problémy surfařů pak kromě Morozova upozornila také jeho kolegyně Natalia Danilovová, které lékaři diagnostikovali popálenou rohovku.
Danilovová uvedla, že v oblasti surfovala od srpna, ale před třemi týdny začala mít problémy se zrakem. Podobné problémy začaly trápit i ostatní surfaře z její skupiny, někteří pak podle Danilovové také zvraceli a stěžovali si na problémy s dýcháním.
Vyšetřovací výbor Ruské federace v sobotním prohlášení uvedl, že vyslal tým, který se bude zabývat masovým úhynem mořských savců a „možnou ekologickou katastrofou“. Výbor uvedl, že byly hlášeny zvýšené koncentrace ropných produktů a fenolů „z neznámého zdroje v mořských pobřežních vodách“.
Ruská pobočka ekologické skupiny Greenpeace ještě ten samý den večer tweetovala, že na Kamčatce došlo k „ekologické katastrofě“, a vyzvala k okamžitému vyšetřování. „Jedinečná příroda Kamčatky, světového přírodního dědictví UNESCO, je ohrožena,“ uvedl ve svém prohlášení na webu organizace vedoucí projektu v oblasti klimatu ruské pobočky Greenpeace Vasilij Jablokov. „Jedna z nejlepších pláží na surfování v Rusku, jedna z hlavních turistických atrakcí regionu, je život ohrožující a ohrožuje potenciál regionu v oblasti cestovního ruchu,“ dodal.
Environmental disaster happened in Kamchatka.
— Greenpeace Russia (@greenpeaceru) October 3, 2020
Experts found an excess of oil products (4 times), phenol (2.5 times) and other substances in water samples. The extent of the pollution has not yet been determined. Greenpeace requires immediate investigation. pic.twitter.com/UNVMQjaumi
Znečištění moře u města ruského Dálného východu Petropavlovsk-Kamčatskij má patrně na svědomí únik ropy z jednoho z tankerů, které těmito vodami proplouvají. „Na základě předběžných dat plul podél pláže po mořské trase tanker, z něhož unikala ropa. (Únik) se podařilo zastavit. O jakou loď šlo, se zatím nepodařilo určit, začali jsme s pátráním,“ uvedl zdroj z místních záchranných složek agentuře TASS. Podle kamčatského hydrometeorologického ústavu se velký počet mrtvých živočichů na břehy vyplavil, když oblast na konci září zasáhla bouře.
На Камчатке произошла утечка нефтепродуктов, из-за чего погибли тысячи морских жителей: моллюски, крабы, ежи, мидии-ценнейший морской биоресурс.
— Dmitry78 (@Dmitry788) October 2, 2020
Предстоит оценить масштабы экокатастрофы 😱
Также, получили ожоги роговицы глаз люди, которые отдыхали на пляже неподалеку pic.twitter.com/laxJRVpBSh
„Mezi 28. a 29. zářím na Kamčatku udeřil cyklón. Nad mořem v Avačském zálivu a okolí byl naměřen východní vítr o rychlosti až 25 metrů za vteřinu (90 kilometrů za hodinu). (…) Podle všeho šlo o náhodu: (moře) bylo znečištěné a vítr všechno nahnal směrem k pobřeží. Živočichové vyplavení na pobřeží však nemohli uhynout kvůli bouři,“ uvedla v prohlášení kamčatská správa.
Šéf Kamčatské oblasti Vladimir Solodov slíbil, že propustí všechny úředníky, kteří o ekologickém nebezpečí věděli a nic neřekli. „Můžu vám rovnou říct, že pokud se prokáže, že někteří úředníci Kamčatské oblasti zatajili fakta, budou okamžitě propuštěni,“ uvedl Solodov.