Článek
Mluvčí Evropské komise Dana Spinantová na tiskové konferenci uvedla, že kompletní očkování má za sebou 54,7 procenta Evropanů (přes 200 milionů obyvatel). Jednu dávku podstoupilo 64,8 procenta obyvatel EU.
Komise si přitom stanovila cíl do léta naočkovat 70 procent populace. Míra proočkovanosti se také liší regionálně. Podle statistik Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) si nejlépe vede Belgie a Nizozemsko, kde dostalo aspoň jednu dávku vakcíny skoro 83 procent dospělých. Naopak nejnižší míru proočkovanosti eviduje Rumunsko a Bulharsko. Druhá ze jmenovaných zemí se zatím nedostala ani na 20 procent naočkovaných lidí starších 17 let, uvádí ECDC.
Anketa
Česká čísla jsou podle všeho pod unijním průměrem. Web ECDC dnes v případě ČR hlásil 50,9 procenta plně naočkovaných dospělých a 61,5 procenta s alespoň částečnou imunizací, tedy podobná čísla jako u Polska nebo Řecka.
Evropská komise se také již dříve zavázala, že do globálního boje proti covidu-19 přispěje poskytnutím dostatku vakcín rozvojovým státům. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová již dříve uvedla, že EU „přebírá zodpovědnost pomoci světu se s virem vypořádat. Klíčem je vakcinace. Proto je zásadní, aby byl poskytnut přístup k vakcínám všem zemím světa.“
The EU delivers.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) July 22, 2021
Our vaccination campaign has accelerated tremendously since the beginning of the year.
By 22 July:
🟨 68,4% of the adult EU population vaccinated at least once
🟥 436.6 million vaccinations
🟦 515.8 million doses delivered#SafeVaccines #StrongerTogether
Evropská unie nicméně s pomocí rozvojovým státům zaostává. Agentura Reuters dnes informovala, že země Evropské unie poslaly chudším státům pouze necelá tři procenta ze slibovaných 160 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Na boj s pandemií tak poslaly méně než čtyři miliony dávek vakcíny, většinou od firmy AstraZeneca. Nejčastěji putovaly do bývalých kolonií dárcovských zemí v rámci utužování diplomatických vztahů.
Ve srovnání s EU například jen za uplynulý měsíc poslaly Spojené státy zemím v Africe, Latinské Americe a v Asii celkem 15 milionů dávek vakcíny. Celkem jich přislíbily 80 milionů, uvádí Reuters. Většina těchto vakcín šla přes program COVAX, který se snaží zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám.