Článek
Hanušovický sládek Luděk Reichl „horský“ chmel do ležáku přidává kvůli jeho zvláštní hořkosti. „Chmel, který roste volně v horách, objevili přímo v Jeseníkách naši dlouholetí partneři z Lesů ČR, Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, horské služby a členové Klubu českých turistů. Interně jsme mu začali říkat ‚horský‘ chmel. Naše pivo obohacuje především o originální osobitou vůni, a to díky obsahu a složení chmelových silic a hořkých kyselin, které poskytují pivu hořkost. Tím se právě liší od klasického šlechtěného chmele,“ uvedl Reichl.
Šlechtěný chmel používaný k výrobě piva roste na chmelnicích především v nadmořských výškách do 450 metrů. V Jeseníkách však lze na planě rostoucí chmel podle Reichla narazit i ve vyšších polohách. Horský chmel roste nejčastěji blízko vody, kde je vhodná půda a dostatek slunečního svitu. Vyskytuje se ale pouze v některých lokalitách Jeseníků.
Zaměstnanci pivovaru Holba „horský“ chmel čtvrtým rokem češou ručně a pečlivě dbají na to, aby naleziště nepoškodili. „Abychom uspokojili co nejvíce příznivců našeho jedinečného ležáku Keprník, snažíme se s našimi partnery neustále objevovat nová zákoutí s horským chmelem. Na druhou stranu je asi dobře, že je jeho výskyt limitován přírodními podmínkami Jeseníků,“ podotkl Reichl.
Hanušovický pivovar patří do pivovarnické skupiny středomoravských pivovarů Holba, Zubr a Litovel.