Článek
Jedinou složkou britské armády, v níž už nyní mohou vojáci mít plnovous, je námořnictvo. V letectvu jsou povolené pouze knírky, stejně jako v pozemním vojsku. Mluvčí ministerstva obrany nicméně zdůraznil, že i po uvolnění pravidel musejí příslušníci letectva pečlivě dbát na své vzezření. „Neupravené či nerovnoměrně rostlé vousy budou nepřijatelné," uvedl.
Omezení zákazu má podle mluvčího RAF pomoci k „zlepšení inkluzivity" a rozšíření okruhu rekrutů britského letectva.
Zákaz plnovousů v letectvu a armádě obecně platil z praktických i estetických důvodů. Muži s vousy měli problémy při nutném používání plynových masek. Neoholení muži byli zároveň podle dřívějších pravidel módy považováni za neupravené.
Výjimky ze zákazu existovaly, plnovous mohli nosit a dodnes mohou piloti RAF, kteří tak činí z náboženských důvodů, zejména jde o piloty indického nebo pákistánského původu. To ale nebyl případ nejznámějšího československého stíhacího letce Františka Fajtla. Toho k nošení plnovousu opravňovalo povolení od krále Jiřího IV. a bylo mu uděleno ze zdravotních důvodů.
„Už delší dobu mám potíže s vousy,“ napsal Fajtl ve svých memoárech. „Po každém holení mi na bradě naskakují červené pupínky, tvoří se vřídky, které hnisají a bolí. Lékař mi předepsal mast, která však nepomohla. Zdejší doktor mi radí, abych se přestal holit, protože moje vousy zarůstají a jsou příčinou všech potíží," píše se dál ve vzpomínkách. Lékař nakonec Fajtlovi doporučil, aby si podal žádost králi a on ji poslal přes velitelství stanice. „Nevím, kde všude putovala, ale byla nakonec vyslyšena. Budu létat s plnovousem, patrně jako jediný v RAF, kromě kolegů-letců z Indie,“ napsal Fajtl.
O přísných pravidlech Královského letectva ohledně úpravy vousů promluvil ve studiu Televize Seznam i šéfkomentátor Jiří Hošek. „Letci za druhé světové války museli startovat oholeni i k nočním náletům na Německo. Museli se holit dvakrát nebo třikrát denně, píší o tom i českoslovenští letci ve svých pamětech, že to pro některé bylo něco velmi nepříjemného," vysvětlil Hošek v rozhovoru, který si můžete pustit v úvodním videu nad článkem.
Estetické hledisko britská armáda bere v potaz i nadále, její příslušníci mají působit reprezentativně. I v námořnictvu, kde jsou plnovousy povolené, proto musí voják toužící po vousech nejprve získat souhlas velícího důstojníka. Ten také později kontroluje, zda dotyčný s plnovousem vypadá dobře a smí si ho ponechat. Pozemní vojsko zatím o povolení plnovousů neuvažuje, stejně jako v celé armádě už ale platí možnost nosit plnovous z náboženských důvodů.
Server BBC poznamenal, že pravidla pro nošení vousů v armádě se stále tvrdě vymáhají, což musel respektovat i princ Harry. Když si chtěl na svou svatbu obléci armádní uniformu, musel získat od královny speciální povolení, že si zároveň smí ponechat vousy.