Článek
Akce se po celý den koná u příležitosti světového dne památky obětí dopravních nehod. V důsledku dopravních nehod celosvětově umírá ročně 1,2 milionu lidí, v Česku si nehody na silnicích vyžádaly letos do konce října více než 380 obětí.
„Tento den nám připomíná, že nejde o abstraktní statistiku. Každé číslo představuje lidský život, ztrátu nejbližších lidí, mámy, táty, sourozence, dítěte. Málokdo vnímá, jak drastickým a dlouhodobým zásahem do života celé rodiny je úmrtí nebo těžké zranění způsobené dopravní nehodou. Jak říkají protagonisté dokumentu 13 minut mapujícího příběhy pěti vážných dopravních nehod: Osudná chyba trvá jednu vteřinu. Následky si oběti i viníci nesou celý život,“ řekl vedoucí BESIP Tomáš Neřold.
Během letošního roku za deset měsíců zemřelo v důsledku dopravních nehod na tuzemských silnicích 384 lidí, což je meziročně o devět méně. Těžce zraněno bylo 1372 osob, meziročně o 248 méně. V případě obou statistik jde podle BESIP o historicky nejnižší hodnoty, k nim však přispělo i oslabení provozu během jarních koronavirových omezeních. V uplynulé dekádě ve srovnání s tou předchozí podle statistik Centra dopravního výzkumu (CDV) počet usmrcených klesl o 46 procent, v případě těžce zraněných o 42 procent.
Letošní světový den obětí dopravních nehod se zaměřuje především na snižování rychlosti. To má podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potenciál zabránit mnoha úmrtím a vážným zraněním. „V důsledku nepřiměřené rychlosti bylo v ČR v uplynulých deseti měsících letošního roku usmrceno 145 a těžce zraněno 408 osob. S 38procentním podílem na usmrcených a 30procentním podílem na těžce zraněných tak stále tato příčina patří v uvedeném kontextu k nejčastějším,“ dodal Neřold.
Právě na přehnanou rychlost letos cílí kampaň BESIP a jeho partnerů s názvem Zpomal, dokud není skutečně pozdě. Součástí kampaně je dokument Víta Klusáka 13 minut i řada kontaktních akcí kampaně, kterých BESIP uspořádal během roku asi tři stovky.