Článek
Slavnostní ceremoniál v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi pořádala Centrální rada německých Sintů a Romů a Sdružení Romů v Polsku ve spolupráci s muzeem v Osvětimi.
Den obětí romského holokaustu připomíná noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy nacisté zlikvidovali takzvaný cikánský rodinný tábor, který byl součástí koncentračního tábora v Osvětimi. Během akce bylo zabito téměř 3 000 mužů, žen a dětí.
"Romský holocaust je jedním z často opomíjených zločinů druhé světové války. Nacisté při něm zavraždili statisíce Romů z...
Zveřejnil(a) Praha 7 dne Pátek 2. srpna 2019
Právě jsme na radnici u příležitosti památky obětí romského holokaustu spolu s oblastním ředitelem Romodromu pro Prahu...
Zveřejnil(a) Michal Švarc - radní dne Pátek 2. srpna 2019
Vyhlazovací politika nacistického Německa za druhé světové války vedla podle odhadů ke smrti půl milionu Romů a Sintů. Některé odhady uvádějí až 800 000 obětí.
Dneska je Mezinárodní den romského holokaustu, 75.výročí likvidace cikánského tábora v Osvětimi. 90 procent českých Romů během holokaustu zemřelo. Takže dneska bude určitě vystupovat jeden český politik za druhým, připomínat to a varovat před opakováním.
— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo) August 2, 2019
Dnes večer se na pražském Náměstí míru koná od 19:00 vzpomínka na oběti, včetně scénického vyprávění a cimbálové muziky. Bohužel se osobně nemohu zúčastnit, ale na místě bude má žena Lydie Franka, která bude číst jména obětí a se kterou večer alespoň zapálíme svíčku.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) August 2, 2019
Modro-zelenou romskou vlajku s rudým kolem vyvěsil dopoledne na budovu Nové radnice na Mariánském náměstí primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s některými radními a představiteli zastupitelských klubů. Vlajka zavlála také na radnicích Prahy 1, 7 a 8.