Článek
Lék z dílny společnosti Pfizer již dostal zelenou od nezávislých odborníků, kteří na základě silných výsledků studie doporučili výzkum pozastavit. Firma tak nyní požádá americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i mezinárodní regulační orgány, aby její výrobek co nejdříve povolily k užívání. Po oficiálním podání žádosti může finální rozhodnutí přijít v řádu týdnů nebo měsíců.
Studie Pfizeru se zaměřila na 775 neočkovaných dospělých s mírným až středně závažným průběhem onemocnění. Účastníci patřili mezi vysoce rizikovou skupinu kvůli zdravotním problémům, jako je obezita, cukrovka nebo srdeční onemocnění. Léčba začala během tří až pěti dnů od prvních příznaků a trvala celkem pět dní.
Pacienti, kteří užívali lék společnosti spolu s dalším antivirotikem, měli po měsíci o 89 % nižší riziko hospitalizace či úmrtí ve srovnání s kontrolní skupinou, která užívala placebo. Méně než 1 % pacientů užívajících lék potřebovalo hospitalizaci a nikdo ze zúčastněných nezemřel. Ve srovnávací skupině bylo hospitalizováno 7 % účastníků a sedm osob zemřelo.
Hledáním léku, který by proti příznakům covidu-19 bylo možné použít v pohodlí domova a který by urychlil léčbu pacientů, se zabývají vědci napříč celým světem. Pokud by jejich pokusy byly úspěšné, výrazně by se snížila zátěž, jíž čelí nemocnice i lékaři.
FDA se momentálně zabývá i „konkurenčním“ lékem molnupiravir společnosti Merck and Ridgeback Biotherapeutics. Ta žádá o povolení užití léku pro léčbu nakažených lidí, kterým hrozí vážnější průběh covidu-19 nebo hospitalizace. Firma o přezkum zažádala na základě klinických testů, jež měly výborné výsledky. Tento lék včera jako první na světě schválila Velká Británie.
Tabletu molnupiraviru podávali lékaři testovaným lidem nakaženým covidem-19 po dobu pěti dnů, dvakrát za 24 hodin. Kontrolní skupině pak podávali placebo. Výsledky ukázaly, že pouze 7,3 % lidí užívajících lék vyžadovalo hospitalizaci. U kontrolní skupiny léčené placebem to bylo 14,1 %.
„V průběžné analýze molnupiravir snížil možné riziko hospitalizace nebo smrti o 50 procent,“ napsala v prohlášení společnost. „Do 29. dne nebylo hlášeno žádné úmrtí u pacientů, kteří dostávali molnupiravir. Osm úmrtí bylo nahlášeno u lidí, kteří dostávali placebo. Žádný z účastníků ve sledované době nebyl očkovaný.“