Hlavní obsah

Peníze jsou, prosaďme širší verzi rodičovské, vyzývá Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

aktualizováno •

Sněmovna dříve schválila vládní verzi, podle níž by přidáno z 220 000 korun na 300 000 dostali rodiče novorozenců a ti, kteří budou dávku zrovna pobírat.

Článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bude apelovat na poslance sociální demokracie i premiéra Andreje Babiše (ANO), aby ve Sněmovně podpořili senátní verzi růstu rodičovského příspěvku. Maláčová to řekla novinářům před dnešním jednáním vlády.

Místopředseda hnutí ANO a předseda Sněmovny Radek Vondráček v neděli řekl, že nepředpokládá, že by koaliční poslanci hlasovali pro senátní návrh. Pokud by tak ČSSD učinila, nebylo by to podle něj v souladu s koaliční smlouvou.

Sněmovna dříve schválila vládní verzi, podle níž by přidáno z 220 000 korun na 300 000 dostali rodiče novorozenců a ti, kteří budou dávku zrovna pobírat. Senát však minulý týden novelu vrátil s tím, že by se navýšení mělo týkat i rodičů s dětmi do čtyř let, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali.

„Dochází k obratu na straně sociální demokracie. Za ten rok se úplně všichni postavili na moji stranu, to znamená celá opozice v Poslanecké sněmovně, celý Senát. Zároveň mám informace od Ministerstva financí, že státní rozpočet letos dopadne, co se týká hospodaření, o 30 miliard lépe, než bylo plánováno. To jsou dva dobré důvody pro to, abychom zítra schválili v Poslanecké sněmovně moji původní variantu,“ řekla Maláčová. O věci bude v úterý diskutovat poslanecký klub ČSSD.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na dotaz ČTK uvedla, že netuší, z jakých zdrojů Maláčová vycházela. „Konečné výsledky hospodaření státního rozpočtu za rok 2019 budou známy 3. 1. 2020. Rozpočtová pravidla nicméně ani v případě dosažení nižšího než plánovaného schodku žádné změny ve státním rozpočtu mezi jednotlivými kapitolami v prosinci neumožňují,“ uvedla Schillerová.

Vondráček v neděli v České televizi řekl, že debatu koalice uzavřela a jejím výsledkem je kompromisní návrh. Nepředpokládá, že by vládní poslanci hlasovali pro senátní verzi. „Je to vládní návrh, věc, na které jsme se dohodli. Zřejmě by takové hlasování nebylo v souladu s koaliční smlouvou,“ dodal šéf Sněmovny. Místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v ČT poznamenal, že pokud Sněmovna neschválí senátní verzi, budou se podle něj někteří rodiče obracet na Ústavní soud.

Zvýšení rodičovské podle sněmovní verze by mělo příští rok vyjít na 8,6 miliardy. Sněmovna v listopadu rozšiřování okruhu rodin s nárokem na příspěvek odmítla. Pokud by senátní variantu akceptovala, na navýšení by podle senátorky Renaty Chmelové z klubu KDU-ČSL dosáhla pětina rodin s dětmi do čtyř let, tedy zhruba 70 000. Stát by to stálo navíc dalších až 2,6 miliardy korun.

Senát podpořil své doplnění téměř jednomyslně, pro byli i zástupci ANO a ČSSD. Počítá s tím, že rodiče dětí mladších čtyř let, kteří dosavadní příspěvek vyčerpali, by mohli příští rok požádat o doplacení navýšeného příspěvku, tedy 80 000 korun. Obdobný návrh ale při předchozím sněmovním projednávání neuspěl.

Doporučované