Článek
Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta je už tři týdny ve vazbě kvůli obvinění z machinací se státními dotacemi.
Kromě tajně pořízených telefonních záznamů je součástí jeho spisu i přehled dvou desítek dotačních položek, které byly podle policie poslány účelově tam, kde z nich měl fotbalový boss prospěch.
Seznam.cz zjistil, že v několika případech mířily desítky milionů korun z vyšetřovaných projektů ke stavebním firmám, jež zároveň patří do portfolia sponzorů Peltova fotbalového klubu v Jablonci.
Jde třeba o rekonstrukci dvou stadionů v Plzeňském kraji, kde se konalo mistrovství Evropy žen do 17 let.
Zakázku v Přešticích i v Domažlicích vyhrála firma Insky, přičemž za obě zakázky mají kluby v těchto městech zaplatit každý přes 37 milionů. Dohromady jde tedy o téměř 80 milionů. Zhruba polovinu má každému klubu přispět Ministerstvo školství.
Předseda Tělovýchovné jednoty Přeštice Karel Švarc Seznamu řekl, že do výběrového řízení se přihlásily pouze dvě firmy. Společnost Insky prý klub vybral, protože nabídla nejnižší cenu. To, že zároveň tato společnost sponzoruje Jablonec, Švarc podle svých slov nevěděl.
Dotace z ministerstva nepřišly
Firma Insky v posledních pěti letech podle svého jednatele Jaroslava Štráchala sponzorovala Jablonec v průměru částkou 300 tisíc korun za rok.
Jablonecký klub prý jeho firma posledních deset let finančně podporuje, protože se Jaroslav Štráchal s Miroslavem Peltou dlouhodobě zná. Říká však, že na získání zakázky v Přešticích nemělo sponzorování Jablonce žádný vliv.
„Podle mě to nehrálo žádnou roli. Byla to veřejná zakázka, mohli se jí zúčastnit všichni, kdo chtěli. To nebylo tak, že by to někdo tajně podstrčil,“ řekl Štráchal.
Policie ve spisu k dotačnímu případu uvádí, že přidělení dotací pro stadiony v Přešticích a v Domažlicích Miroslav Pelta zmanipuloval spolu s bývalou náměstkyní na Ministerstvu školství Simonou Kratochvílovou.
Když byli zatčeni, ministerstvo tok státních peněz pozastavilo. A tak v Přešticích řeší, jak rekonstrukci zaplatí.
„Zatím jsme nedostali ani korunu. Jsme ve svízelné situaci. Pro celou tělovýchovnou jednotu to je prakticky likvidační,“ doplnil přeštický funkcionář Karel Švarc.
Video: Fotbalový svaz dluží desítky milionů za ME Evropy žen do 17 let.
I když není jasné, kdy, v jaké výši a zda vůbec budou dotace uvedené v policejním spisu vyplaceny, objevil Seznam ještě další dvě zakázky, které byly díky příslibu dotací z ministerstva vysoutěženy.
A také v těchto případech se vítězi stali jablonečtí sponzoři.
V brněnské čtvrti Žabovřesky má u školy postavit sportovní halu firma Syner. Hřiště fotbalistů FC Jiskra 2008 v Králíkách na Ústeckoorlicku by měla zrekonstruovat společnost Agro CS.
Peltu jsem nikdy neviděl, říká funkcionář
Také vedení společnosti Agro CS říká, že mu sponzorování Jablonce k zakázce nepomohlo. „My sponzorujeme víc klubů, nejenom Jablonec. Takže bych v tom viděl spíše náhodu. Žádnou spojitost v tom nevidím,“ řekl ředitel Agro CS Jan Harant.
Klub FC Jiskra 2008 pak prý firmu Agro CS vybral proto, že nabídla nejnižší cenu. Zda jde o sponzora Jablonce, podle předsedy klubu Pavla Musila nikdo neřešil. „Já pana Peltu neznám, nikdy jsem se s ním nepotkal, nikdy jsem mu nepsal, nevolal, nic takového,“ uvedl Musil.
Hřiště v Králíkách je podle něj v tristním stavu. Klub na dotaci 5,9 milionu korun čekal dva roky. „Pokud nedostaneme dotaci, ta práce přijde vniveč,“ uvedl Pavel Musil.
Brněnská čtvrt Žabovřesky chce podle starosty Pavla Tyralíka žádat o dotaci od ministerstva ve výši zhruba 20 milionů korun znovu. Tyralík odmítl, že by on nebo kdokoliv jiný z radnice měl přidělení peněz ovlivnit. Také firma Syner byla podle něj vybrána proto, že nabídla nejnižší cenu.
Kolik peněz zmínění sponzoři Jablonci ročně platí, odmítl mluvčí severočeského fotbalového klubu Štepán Hanuš komentovat.
Podle Peltova obhájce Bronislava Šeráka se policie fotbalového bosse na zakázky pro sponzory Jablonce neptala. A on sám o nich nic neví.
Peltovu vinu ale nadále odmítá. Podle Šeráka fotbalový boss jen lobboval za co největší objem peněz pro český sport.