Centrum Varšavy před večerní demonstrací.
Foto: Ray Baseley, Seznam Zprávy Večer náměstí zaplnily desetitisíce protestujících.
Protestující v různých koutech Polska provolávali hesla jako „Rozsudek nad ženami”, „Peklo pro ženy” nebo „Pryč s kačerem diktátorem”, čímž je míněn vicepremiér a předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, považovaný za nejvlivnějšího politika v Polsku.
Předseda polské vládnoucí strany Jarosław Kaczyński se vyjádřil proti demonstracím velmi tvrdě: „Braňme Polsko, braňme vlastenectví, ukažme odvahu. Jedině tehdy můžeme tu válku, kterou nám naši odpůrci jasně vyhlásili, vyhrát.”
Páteční demonstrace je označována za vyvrcholení protestů, do nichž se podle zahraničních agenturů zapojily celkem statisíce lidí po celé zemi.
Názory na potrat rozdělují silně katolické Polsko na dva tábory.
Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona.
Protestující se vydali do ulic za zvuku klaksonů a z amplionů je provázela slova řečníků, kteří ostře kritizovali vládu.
„Naše Bohorodička je s námi.”
Momentka z varšavských protestů.
Na transparentech se objevovaly například nápisy: „Vypadněte”, „Moje tělo, moje volba” či „Bůh je žena”.
Momentka z varšavských protestů.
Varšavská radnice odhadla účast na několik desítek tisíc lidí.
„Jsme připraveni bojovat až do konce,” citovala agentura AFP jednu z organizátorek akce Martu Lempartovou.
Pořadatelé mohou čelit i případnému stíhání, protože v Polsku nyní kvůli šířící se koronavirové nákaze platí nařízení, podle kterého se na veřejnosti může setkat maximálně pět osob.
Kromě Varšavy byly menší protestní akce svolány také v dalších městech, například v Krakově, Katovicích, Lodži či Vratislavi. Podle agentury AFP se zapojily celkem statisíce lidí po celé zemi.
Fotografie z varšavských protestů poskytl Seznam Zprávám Ray Baseley.
„Jde o lidskou svobodu a důstojnost. Vůle lidí protestovat by měla být lekcí pro každého, kdo by tu chtěl zavádět autoritářské pořádky,” citovala agentura AP další z pořadatelek Klementynu Suchanowovou.
Účastníci akce se sešli před vládními budovami a také před sídlem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).
Demonstrace v Polsku pokračovaly devátý den poté, co ústavní soud minulý čtvrtek vydal verdikt, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu.
Na demonstrace kromě policistů dohlížel i velký počet záchranářů.
„Nejsme vězni vládního systému.”
V centru polské metropole na demonstraci dohlížel velký počet policistů.
„Ženy, jsme s vámi,” objevilo se na sloupu dopravního podniku ve Varšavě.
Momentka z varšavských protestů.
Zákon dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech.
Šéf PiS Kaczyński varoval, že protesty vzhledem k pandemii budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.
Momentka z varšavských protestů.
Na televizních záběrech bylo vidět, že policisté na některých místech bránili střetu demonstrantů se skupinami krajně pravicových aktivistů, kteří naopak do ulic vyšli verdikt ústavního soudu hájit.
Momentka z varšavských protestů.
Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě.