Hlavní obsah

Velká voda, hadi a pavouci. Peklo pro australské hasiče

Na sociálních sítích kolují videa, kde se stovky pavouků plazí po garážových vratech nebo zdech.Video: Melanie Williams

Ničivé záplavy v australském státě Nový Jižní Wales vyvolaly masovou evakuaci obyvatel. Útočiště před povodněmi ale hledají také tisíce pavouků a hadů. Žádné oběti na životech zatím nejsou hlášeny.

Článek

Specialisté na protipovodňovou záchranu z Hasičského záchranného sboru australského státu Nový Jižní Wales (NSWFR) podstoupili během záchranných akcí zpočátku tohoto týdne větší zkoušku, než očekávali, napsal web ABC. Do záchranného člunu jim při přípravách na záchranu šestičlenné rodiny a jejich tří koček začali nastupovat nevítaní hosté. K události došlo ve městě Sancrox, severně od Taree.

„Hasiči museli z člunu vyházet pavouky, pár hadů a spoustu hmyzu, než mohli čtyři děti a dva rodiče vzít na palubu a odvézt je do bezpečí,“ uvedl inspektor NSWFR Russell Turner pro web ABC a dodal, že na to hasiči byli nicméně připraveni. „Po zbytek záchranné akce se hasiči nevyhnuli přísné opatrnosti. Byl to izolovaný kopec, a tak se tam vydalo mnoho zvířat. Světla raftů přilákala krysy, spoustu pavouků i plazů,“ řekl Turner.

Déšť zaplavuje australské břehy od čtvrtka, části východního pobřeží se dostaly do krize až v sobotu, píše web The Sydney Morning Herald. Národní meteorologická agentura zveřejnila ve všech pevninských státech kromě jednoho varování i před povětrnostními vlivy. Rozsáhlé škody totiž nepůsobí jenom déšť, ale i silný vítr.

Hrozba záplav se tak v zemi s 25 miliony obyvatel podle agentury Reuters týká přibližně 10 milionů lidí. „Povodňová situace zůstává dynamická a mimořádně složitá,“ řekl novinářům australský předseda vlády Scott Morrison a dodal, že na severu Nového Jižního Walesu bylo od okolí odříznuto 35 obcí. Záchranáři podle Morrisona v posledních dnech vyprostili ze zaplavených domů, automobilů a dalších míst nejméně 750 lidí.

Premiérka Nového Jižního Walesu (NSW) Gladys Berejiklianová oznámila, že z oblastí zasažených povodněmi úřady evakuovaly téměř 18 000 lidí. Počet evakuovaných může v příštích dnech podle záchranných služeb dosáhnout až 54 000. Místní obyvatelé ale na sociálních sítích ukázali, že v pohybu nejsou jen lidé, ale také tisíce zvířat.

Matt Lovenfosse na Facebooku pravidelně zveřejňuje fotografie z rodinné farmy své rodiny v oblasti Kinchela Creek, včetně výše uvedené fotografie. „Všechno hnědé, co na fotografii vidíte, jsou pavouci, kteří se snaží utéct povodním,“ napsal v příspěvku.

Lovenfosse vyrostl na farmě a řekl CNN, že zažil podobné záplavy v březnu 2001 a březnu 2013. V obou případech povodně hnaly pavouky k domu, který na farmě Lovenfossova rodina obývala. Dům totiž v širokém okolí stojí na nejvyšším bodě.

„Stále prší a vodní hladina stále stoupá, voda se blíží našemu domovu. Ráno by mohla být uvnitř, tím pádem budou po celém domě i pavouci. Pavouci navíc nejsou jedinými zvířaty, která hledají útočiště před vodou. Stromy jsou plné hadů. Pokud vyplujete na člunu, hadi k němu okamžitě ve snaze dostat se do sucha vyrazí, stejně jako pavouci,“ dodal Lovenfosse.

Pro velkou část Nového Jižního Walesu úřady vydaly varování před škodlivými větry a silným deštěm, které mohou v kombinaci vést k přívalovým povodním. Kvůli záplavám zůstalo ve státě NSW uzavřených asi 150 škol. V oblasti je neprůjezdných mnoho silnic a mostů. Letiště Newcastle zhruba 17 kilometrů severně od Sydney přerušilo provoz kvůli zaplavené ranveji.

„Nic takového jsme neviděli od 60. let. V částech státu, které byly zasaženy více, se jedná o událost, která se opakuje jednou za století. V jiných oblastech, jako je Hawkesbury, jde o padesátiletou událost,“ uvedla na tiskové konferenci premiérka NSW Gladys Berejiklianová. USA Today uvádí, že až 38 částí státu bylo prohlášeno za oblast výskytu přírodních katastrof.

Foto: Profimedia.cz

Déšť, který zaplavil velkou část státu, silně kontrastuje s počasím, které na místě panovalo před rokem, uvedla agentura Reuters. Tehdy úřady bojovaly proti vlně sucha a katastrofickým lesním požárům.

Meteorologický úřad varuje, že by náhlé záplavy mohly ohrožovat životy místních obyvatel, vzhledem k množství dešťů, které již v nejvíce zasažených oblastech spadly. Od pondělí ale o úmrtích při povodních podle webu AccuWeather nebyly hlášeny žádné zprávy. Podle australského meteorologického úřadu za posledních sedm dní spadlo podél severní hranice Nového Jižního Walesu několik set milimetrů srážek.

Melanie Williamsová z města Macksville zveřejnila na Facebooku video, na němž se stovky pavouků plazí po garážových vratech. „Povodně přinesly tolik pavouků,“ napsala u něj. „Jak voda stoupala, poštovní schránka klesala stále hlouběji pod hladinu. Uviděla jsem všechny ty malé černé věci a uvědomila jsem si, že jsou to pavouci,“ řekla Williamsová.

Provozní manažer zoologické zahrady ve městě Port Macquarie Blake Stone pro The Sunday Morning Herald uvedl, že za 20 let „nikdy neviděl tak velkou vodu“. „Ve skutečnosti se to nijak neliší od doby, kdy jsme tady měli požáry. V jakékoli oblasti zasažené těmito přírodními katastrofami si divoká zvěř, která tam je, musí najít nová místa na přežití,“ uvedl Stone.

Podle webu ABC je na místě klást si otázky, zda nebylo v oblasti, která se nalézá západně od Sydney, pro zmírnění rizik záplav možné udělat více. Některé části této oblasti totiž podle Reuters utrpěly nejhorší záplavy od roku 1961, uvedly úřady, které očekávají, že divoké počasí bude trvat až do středy.

V neděli se také vylila přehrada Warragamba, která zajišťuje pitnou vodu pro obyvatele Sydney. To následně způsobilo velké problémy se záplavami na předměstí západního Sydney, kvůli přeteklé přehradě se totiž zvedly hladiny řek Nepean a Hawkesbury, které metropoli obklopují.

Kvůli počasí se také zpomalí dodávky vakcíny proti covidu-19 do Sydney, což naruší vládní plán v následujících týdnech naočkovat bezmála šest milionů lidí. Kromě státu Nový Jižní Wales se se záplavami o víkendu potýkal také jihovýchod státu Queensland, včetně města Brisbane a Zlatého pobřeží (Gold Coast).

Doporučované