Článek
Centrem Pekingu se za pár hodin prožene průvod čítající 15 tisíc hlav. Doprovázet ho bude téměř 600 kusů vojenské pozemní techniky a 160 vojenských letounů. Vůbec poprvé se ukážou rakety dlouhého doletu a nadzvukové drony.
Podle mnoha zdrojů půjde o vůbec největší vojenskou přehlídku v historii Číny. Peking ovšem odmítá, že by šlo o ukázku síly. Má jít o oslavu 70 let existence Čínské lidové republiky (ČLR), během kterých se tato země – pod vládou komunistické strany – stala obávanou světovou velmocí. Na poli ekonomiky i vojenství.
Příprava oslav trvala měsíce a týkala se mnoha měst. V Pekingu se lidé už několik týdnů potýkali s uzávěrkami ulic i linek hromadné dopravy a 15. září vláda oznámila absolutní zákaz manipulace s veškerými letu schopnými objekty. Tedy drony, papírovými draky i závodními holuby.
O víkendu se pak slavnostně rozsvítila celá řada čínských měst. Níže najdete sestřih nočních záběrů z metropolí Si-an, kde mrakodrapy zdobí 300 tisíc barevných světel, a Jin-čchuan, kde je k vidění 1,8 kilometru dlouhý světelný pás i množství světelných fontán.
Oslavné ceremonie čínští političtí lídři zahájili už v pondělí. Prezident Si Ťin-pching vzdal hold zesnulému vůdci Mao Ce-tungovi a premiér Li Kche-čchiang zase předal ocenění zahraničním „přátelům“ Číny, tedy expertům, kteří zemi pomohli v rozvoji . Prezident i premiér se pak v předvečer výročí zúčastnili slavnostní večeře. V sále seděly čtyři tisíce hostů, domácích i zahraničních.
Odvrácená strana
Zatímco v Pekingu a dalších městech pevninské Číny za pár hodin vypuknou masové oslavy, Hongkong se na významné datum chystá zareagovat zcela odlišně. Přitom právě Hongkong byl v předchozích letech místem, kde se 1. října konaly jedny z nejviditelnějších oslav. Majestátní ohňostroje ale letos správa města předem zrušila.
O víkendu totiž v ekonomické metropoli, která má status zvláštní správní oblasti a také autonomní vládu, došlo k dalším protestům. Šlo už o 17. týden v řadě. Protesty původně cílily proti návrhu zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, postupně ale přešly v boj za svobodu a větší nezávislost na centrální vládě.
Hongkongské demonstrace nechvalně prosluly přítomným násilím a ani poslední víkend nebyl výjimkou. Policie použila vodní děla, gumové projektily a slzný plyn. Mnozí demonstranti zase svírali improvizované zápalné zbraně. Na obou stranách podle čínských médií došlo k četným zraněním.
V pondělí se situace v Hongkongu uklidnila a začal „generální úklid“. Lidé sbírali střepy z chodníků, veřejných prostranství a obchodů, které se otevřely. Klidnější atmosféra ale nevydrží dlouho – v úterý mají vypuknout další protesty.
The boy was unconscious after the violence arrest by police .
— EileenChoi (@EileenChoi7) September 30, 2019
Hong Kong is facing terrorism attack by our police everyday .
WE NEED A BIG HELP PLEASE pic.twitter.com/x3eQbwx3A8
Oslava 1. října je důležitá nejen pro kulatost sedmi dekád existence Čínské lidové republiky. Očekává se, že prezident Si Ťin-pching odhalí budoucí směr celé země. A hongkongští demonstranti si uvědomují, že budoucí směřování Číny přímo ovlivní jejich budoucnost. Ví také to, že na Čínu v úterý upře pozornost celý svět. A dívat se bude nejen na monumentální oslavy, ale i temnou stranu pekingské vlády.
Centrum Hongkongu se v úterý má zaplnit masou protestujících, kteří budou tradičně oděni do černé. Pokud i tentokrát sociální sítě a média zaplní záběry prodemokratických demonstrantů, kteří čelí vodním dělům, gumovým projektilům a slznému plynu, obrázek jednotné, svátečně naladěné Číny se rozpadne.