Článek
Zatímco Spojené státy vedou proti Číně obchodní válku, jejich nejdůležitější spojenec v severní Africe posiluje s říší středu partnerství. Jak informoval server Al-Monitor, podepsal egyptský ministr školství Tárik Šaukí s čínským velvyslancem Liao Li-čchiangem smlouvu, podle níž se na egyptských školách začne jako jeden z cizích jazyků vyučovat i mandarínská čínština.
Podle dohody podepsané 7. září vyšle Čína specialisty z Konfuciova institutu, který je napojen na čínské ministerstvo školství, do Egypta, aby vyškolili tamní učitele, kteří ovládají čínštinu, k výuce na středních školách. Egyptští studenti mají jako první cizí jazyk povinnou angličtinu, poté si vybírají druhý mezi francouzštinou, němčinou, španělštinou a italštinou. Nyní se k výše jmenovaným přiřadí čínština.
„Dohoda je krokem správným směrem a přínosem pro egyptské studenty,“ citoval server náměstka egyptského ministra školství Muhammada Mudžáhida. „Čína má s Egyptem společné zájmy a obchodní partnerství a my s tímto rozvojem musíme držet tempo,“ vysvětlil motivaci k podpisu smlouvy.
Ta obsahuje rovněž body, které by měly egyptské studenty k výuce obtížného jazyka motivovat - ti nejlepší studenti mohou využít grantů a studovat přímo v Číně, studenti technických oborů pak budou mít příležitost ke stážím v čínských firmách.
Dohoda se začne naplňovat až příští školní rok, protože ten stávající už v Egyptě odstartoval, a tamní učitele je navíc třeba na nový úkol připravit. Výuka čínštiny se může týkat velkého počtu studentů - jen vloni studovalo na středních školách 8,7 milionu mladých Egypťanů.
Při podpisu smlouvy oznámila egyptská ministryně pro mezinárodní spolupráci Rania Mašatová, že výše čínské půjčky Egyptu dosáhne 1,835 miliardy dolarů, z čehož 335 milionů půjde na vyšší vzdělání, vědecký výzkum, technické vzdělání a vesmírné technologie.
Podle Nady Moghítové, egyptské vědkyně působící na univerzitě Sia-men, je dohoda o výuce čínštiny průlomem v egyptském vzdělávacím systému, její realizaci ale mohou bránit společenské a kulturní překážky. Podobná smlouva s Čínou prý vznikla už v roce 2004, jejímu naplnění ale bránila nedostatečná poptávka egyptských studentů i nedostatek učitelů.
Vztahy mezi Pekingem a Káhirou se výrazně posílily po nástupu prezidenta Abdala Fattáha Sísího k moci v roce 2014. Už tehdy podepsaly obě země dokument o strategickém partnerství a o významu jejich vztahů svědčí i fakt, že Sísí navštívil Čínu šestkrát během pěti let. Nejlidnatější arabský stát se také zapojil do čínského projektu Nové hedvábné stezky.
Egypt’s Health and Population Ministry will start accepting volunteers for the third phase of the coronavirus vaccine clinical trials. In cooperation with the Chinese government, the volunteers will receive two doses of the vaccine 21 days apart. pic.twitter.com/SJZXaeLOKL
— @Identitymageg (@Identitymageg) September 13, 2020
Čínsky se nyní v Egyptě učí studenti na 25 středních školách, každý rok tak vychází asi dva tisíce mladých mužů a žen, kteří ovládají čínštinu. Říše středu navíc na dvou egyptských univerzitách otevřela Konfuciovy instituty, které známe i v Česku.
Pandemie koronaviru sice vzájemný obchod obou států poněkud zpomalila, v první polovině roku dosáhla obchodní výměna 6,67 miliardy dolarů. Právě z Číny přišla také v dubnu a květnu do Káhiry zásilka s 30 tunami lékařské pomoci.
Egypt se partnerstvím s Čínou snaží diverzifikovat svou zahraniční politiku, která byla až dosud značně závislá na partnerství s USA. Čína naopak vnímá Káhiru jako bránu do arabského světa a uvědomuje si i význam Egypta v blízkovýchodním regionu. Nyní, v době prohlubujícího se čínsko-amerického konfliktu, bude muset egyptský prezident Sísí jednat velmi opatrně, aby si příliš vřelým vztahem s Čínou neznepřátelil prchlivého Donalda Trumpa.