Článek
Zatímco izraelská vláda Benjamina Netanjahua plánuje anexi části palestinských území, Palestinci bojují se svým nepřítelem pomocí kampaně BDS (bojkot, odklon investic, sankce). Jednou z oblastí, na kterou se zvláště soustředí, je nejpopulárnější sport světa, fotbal.
Na konci března se skotští fotbalisté utkají s Izraelem v rámci baráže na EURO v glasgowském Hampden Parku. Jak informoval server Middle East Monitor, má být ještě před tímto zápasem zveřejněn krátký film o tom, že izraelské síly zabily nebo zmrzačily od počátku 21. století celkem 540 palestinských sportovců a sportovkyň. Film vyzve Evropskou fotbalovou asociaci (UEFA) k vyloučení Izraele z mezinárodních soutěží, a zároveň má zvýšit povědomí o dopadech izraelské okupace Palestiny mezi skotskými fanoušky.
#BangabandhuCup 🇵🇸🆚🇧🇮#Palestina 3-1 #Burundi
— Camino Mundial (@caminomundialok) January 26, 2020
🏆 Final
🏟️ Nacional Bangabandhu, Dhaka 🇧🇩
⚽️ Khaled Salem 3', Sameh Maraaba 10', Layth Kharoub 26' (P) Asman Ndikumana 59' (B)
📄 @FutbolPalestine venció con a @BurundiFF y es campeón del torneo amistoso por segunda edición al hilo pic.twitter.com/zz5zTiN4x7
Jednapadesátitisícový Hampden Park už zažil kontroverze kvůli zápasům z Izraelci v minulosti. Skotská fotbalová asociace musela v listopadu 2018 zakázat vyvěšování palestinských vlajek na stadionu – vyjadřování politických názorů během zápasů totiž fotbalové regule zapovídají.
Fandové Celtiku podporují Palestince
Už o rok dříve přitom fanoušci Celtiku Glasgow rozvinuli na zápase s týmem Hibernian FC velký banner s nápisem „Jeruzalém je Palestina, F**k Trump“. Reagovali tak na kontroverzní projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil, že USA oficiálně uznávají Jeruzalém jako hlavní město židovského státu a přesunou do něj ambasádu z Tel Avivu.
Fandové Celtiku, který je znám jako katolický tým, podporují Palestince dlouhodobě. Tým dostal od UEFA pokutu už v roce 2016 po zápase s Hapoelem Berševa, opět za palestinský prapor v hledišti. Fanoušci odpověděli tím, že mezi sebou vybrali stejnou částku – 176 000 liber – a poslali ji palestinským charitám.
Výše zmíněný film je dílem Skotské solidární kampaně s Palestinou (SPSC). „Budeme fanouškům rozdávat letáky a informovat je o izraelské válce proti palestinskému fotbalu… Film je součástí kampaně a vyzýváme každého, aby se na něj podíval a šířil ho, co nejvíce je možné,“ prohlásil Mark Napier, jeden ze zakladatelů SPSC. Vzhledem k dějišti zápasu se tedy politické projevy na podporu Palestiny dají zřejmě očekávat jak během baráže, tak i v podzimní skupině Evropské ligy národů.
Zatímco Izrael usiluje o start na červnovém Mistrovství Evropy, palestinský národní tým startuje v asijských kvalifikacích. Výběr má sice občas problémy se sejít kvůli cestovním restrikcím ze strany izraelské armády, po úspěchu na lednovém Zlatém poháru pořádaném Bangladéšskou fotbalovou federací figuruje v žebříčku FIFA na 103. místě. Palestinci tak předstihli například Estonsko, Trinidad a Tobago nebo Keňu.
Ve stejný den, kdy bude hrát Izrael se Skotskem, se mají Palestinci střetnout s reprezentací Singapuru. Vzhledem k omezením kvůli epidemii koronaviru se ale zápas nejspíš neuskuteční – izraelské úřady totiž rozhodly o zákazu vstupu do země pro lidi, kteří byli v posledních 14 dnech v této jihoasijské zemi.