Článek
Česko patří k zemím, kde je nejmenší podíl dvouletých dětí ve školkách a jeslích.
Do předškolních zařízení chodí méně než deset procent dětí v tomto věku. Rodiče se tak hůře vracejí do práce a Česká republika se navíc řadí mezi země s největším rozdílem mezi zaměstnaností bezdětných žen a matek.
Politici to chtějí změnit a nabídnout alternativy. Vznikají takzvané dětské skupiny a od roku 2020 budou mít podle nového školského zákona nárok na místo ve školkách všechny dvouleté děti.
V Německu od jednoho roku
Takto malé děti chodí běžně do kolektivu ve vyspělých zemích v zahraničí, jejich průměrný podíl v předškolních zařízeních je v EU 30 %. Podle zprávy OECD je třeba v zemích Beneluxu, Dánsku a ve Francii dokonce víc než polovina takto malých dětí v kolektivu. A například ve Skandinávii a v Německu děti chodí běžně do kolektivu od jednoho roku věku. V Německu mají rodiče dokonce zákonný nárok na umístění dítěte staršího než jeden rok do školek.
V Česku ale toto téma vyvolává velké kontroverze. Mnozí psychologové namítají, že takto malé děti do kolektivu nepatří a že to může dokonce poškodit jejich vývoj.
O tématu přišli diskutovat psycholožka Václava Masáková a ředitel jeslí na Praze 4 Jan Schneider. Podívejte se nahoře ve videu.