Článek
Partnerstvím mezi Svobodným rádiem a hnutím SPD se zabývá nový díl publicistického pořadu Terén reportérky Kristiny Cirokové.
„Chtějí lidem nad 70 let odebrat volební právo pro neschopnost správné volby,“ hlásal ve svém pořadu na Svobodném rádiu moderátor Vladimír Kapal a dokonce uváděl i zdroj, kde lze údajné návrhy zákonů z dílny Pirátů najít. Prý na webu Sněmovny, v archivu sněmovních tisků: „Návrhy Pirátů a jejich jména, kteří tam jsou podepsaní, lze dohledat ve sněmovním archivu. Vážení, musíme říkat všem, kteří půjdeme k volbám, tak aby ti mladí ty Piráty nevolili, protože jinak by to bylo hrozné.“
Nic takového ovšem v archivu Poslanecké sněmovny není.
Prokázalo se to, když o vydání zákonů požádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
„Na základě té jeho žádosti vzniklo úřední rozhodnutí, přesně jak to stanoví informační zákon, že tato informace nemůže být poskytnuta, protože ty zákony neexistují,“ potvrdil ředitel tiskového odboru Sněmovny Roman Žamboch.
Vladimír Kapal tuto dezinformaci odvysílal loni v červnu. Jaký mohla mít dosah, těžko odhadovat. Facebookový profil rádia ovšem sleduje více než 14 a půl tisíce lidí. Hoax se v různých variantách mezitím šířil dál všemi možnými kanály - přes řetězové e-maily, sociální sítě a další dezinformační weby.
„Zaplavil internet. V podstatě se potvrdilo, že lidé to vnímají jako pravdu, protože jim to jednoduše někdo zopakoval. Jak se říká - stokrát opakovaná lež se stává pravdou,“ myslí si analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura partnerské médium s oblibou propaguje. „Je to opravdu jediné čistě vlastenecké médium v České republice a já jsem plným podporovatelem,“ prohlásil Okamura třeba loni v září na setkání příznivců Svobodného rádia a vysvětlil i to, proč tam jako host rád chodí: „Svobodné rádio je skutečně jediné médium v České republice, kde mi nikdo neskáče do řeči.“
„Je to pro něj bezpečný prostor,“ okomentoval slova předsedy SPD vedoucí Katedry politologie na Masarykově univerzitě Otto Eibl: „Víme, že on se vyhýbá kontaktu s mainstreamovými médii, protože v nich jsou novináři, kteří mu kladou nepříjemné otázky. Pro něj nepříjemné otázky. V případě Svobodného rádia a podobných médií tomu tak není.“
Tomio Okamura nechtěl na otázky ohledně Svobodného rádia odpovědět.
Reportérka Seznam Zpráv ho oslovila minulý čtvrtek po předvolební debatě Televize Seznam. Nejprve řekl, že nemá čas, ať mu otázky pošle mailem: „Víte, že mám další volební akci? Takže se omlouvám. Moc rád bych vám odpověděl, ale když mi pošlete otázky, tak vám rádi odpovíme.“
Později se znovu začal s reportérkou bavit, ale na otázku, v čem spočívá partnerství SPD se Svobodným rádiem, stále neodpovídal. Místo toho útočil na společnost Seznam. „Vy mi odpovězte, proč Seznam neplatí daně jako každý pracující občan v České republice,“ ptal se například Okamura.
Mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová k tomu uvedla: „Za poslední dekádu jsme na všech zákonných odvodech a na daních odvedli dohromady skoro 12,5 miliardy korun. A česká Finanční správa nás dokonce každoročně řadí mezi top 100 firem, které odvádí nejvyšší daně z příjmu právnických osob.“
Jaké další dezinformace moderátor Svobodného rádia šířil? A jak se k tomu předseda SPD Tomio Okamura staví? Více se dozvíte v úvodním videu. Okamurovy výroky na adresu Seznamu jsme i s reakcí společnosti zařadili do samostatného videa níže.