Článek
Pardubice chtějí rozšířit sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Separovat jej mohou již 13 let obyvatelé rodinných domů, nyní by tuto možnost měli mít i lidé v bytových domech. Město nyní spouští roční pilotní projekt odděleného sběru bioodpadu v sídlištní zástavbě na Dubině a na Slovanech, uvedla v tiskové zprávě Nataša Hradní z kanceláře primátora.
Bioodpad tvoří až třetinu směsného komunálního odpadu, jehož se v Pardubicích ročně vyprodukuje zhruba 14.500 tun. „Pokud by se z něj vytřídila část bioodpadu, podařilo by se omezit drahé skládkování odpadu, a tím ušetřit finance městského rozpočtu. Navíc vytříděný bioodpad zpracuje naše kompostárna a do přírody tak vracíme cenné látky,“ řekl náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal (ANO).
První hnědé kontejnery rozmístí Služby města Pardubic na pěti stanovištích na sídlištích Dubina a Slovany. Do listopadu bude jejich svoz pravidelně jednou týdně, v zimním období od prosince do března minimálně jednou za měsíc. V případě potřeby může být frekvence i vyšší. Po roce radnice vyhodnotí množství a čistotu ukládaného odpadu a rozhodne, zda má smysl projekt rozšířit i do další sídlištní zástavby.
Zvýšený sběr biologicky rozložitelného odpadu připravují kvůli budoucímu znevýhodnění ukládání komunálních odpadů na skládky také další města v Pardubickém kraji. Například Chrudim chce příští rok spustit pilotní projekt svozu bioodpadu od rodinných domů. S pomocí dotace plánuje koupit 1500 biopopelnic a zbytky zeleně ze zahrádek a další organické zbytky vozit do kompostárny.