Článek
Bankovka se tak stala nejdražším českým papírovým platidlem, které se prodalo v tuzemské aukci. ČTK o tom za pořadatele informovala Adéla Hansen. Aukci dnes pořádala společnost Bankovky.com a dražilo se 570 papírových platidel, které se vyskytovaly na území českých zemí v letech 1762 až 2019.
Dražba obsahovala kompletní nabídku všech bankovek 20. století. Dalším unikátem byla státovka o nominální hodnotě 500 korun z roku 1919, jejíž vyvolávací cena byla 200 000 korun a která se vydražila za 1,5 milionu korun. Cena jejího perforovaného exempláře se vyšplhala na 1,45 milionu korun.
Státovka je bankovka vydaná státem, nikoli Národní bankou. Ta, která se dnes vydražila za rekordní sumu, má nominální hodnotu 5000 korun. Je z 15. dubna 1919 a v oběhu byla do roku 1921. Po dlouhou dobu se ve sběratelských kruzích vědělo jen o sedmi exemplářích, až v roce 1990 se potvrdila existence 15 kusů, později 26 kusů. V současné době je těchto sběratelsky ceněných pětitisícovek v soukromých a veřejných sbírkách na území České republiky a v zahraničí 36.
Autorem většiny státovek z roku 1919 byl Alfons Mucha, nikoliv však této pětitisícovky. Na líci nese stejný motiv jako rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902, nenápadný secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů, paní Leflerové.
Za vysoké ceny se draží také mince, tuzemský rekord drží od 10. listopadu desetidukát Ferdinanda III. z roku 1642. Vyvolával se za 5,3 milionu korun a byl vydražen za 30 milionů korun včetně aukční přirážky.
Cena, kterou dnes dosáhla pětitisícová státovka, překvapila předsedu pobočky papírových platidel České numismatické společnosti Jiřího Čížka. Považuje ji za nadhodnocenou vzhledem k jejímu stavu, tedy třeba že je dvakrát přehnutá a perforovaná, tedy úředně znehodnocená pro sběratele nebo mezibankovní výměnu. Vysokou cenu si částečně vysvětluje ztíženou možností jiných investic v době pandemie.