Článek
Zatímco většina nemajetných lidí během pandemie koronaviru zchudla, z 5,2 milionu šťastlivců se v roce 2020 stali milionáři. Majetek přesahující hodnotu 1 milionu dolarů (přes 21 milionů korun) má po celém světě více než 56 milionů lidí. Vyplývá to z výzkumu provedeného globální investiční bankou Credit Suisse.
Bohatství movitých lidí vzrostlo hlavně díky nárůstu cen nemovitostí a také díky tomu, jak rychle se po první vlně pandemie vzpamatovaly akciové trhy. Ceny nemovitostí vzrostly v roce 2020 průměrně o 5,6 procenta. Vyplývá to z indexu poradenské společnosti Knight Frank, která sleduje ceny nemovitostí v 56 světových zemích. Jde o největší nárůst za poslední tři roky.
„Globální bohatství pandemii nejen odolalo, ale v druhé polovině roku rychle rostlo,“ vysvětlil ekonom a autor studie Global Wealth Report Anthony Shorrocks pro britský server BBC.
„V méně bohatých kruzích, kde není tak rozšířené vlastnictví aktiv, bohatství povětšinou stagnovalo nebo pokleslo,“ doplnil Shorrocks.
Nejtvrději dopadla pandemie na jedince, kteří žijí v zemích, kde vlády nebyly schopné vykompenzovat ušlé příjmy. Ti, kteří nedosáhli na vládní podporu, si museli peníze půjčit nebo zcela vyčerpat své úspory. Mezi skupiny nejvíc zasažené ekonomickými dopady koronaviru patří nejrůznější menšiny, mladí lidé a ženy, kteří často pracují v sektorech, jako je maloobchod a pohostinství.
Pandemie naopak obecně přála mužům, lidem ve středním věku a těm, kteří již byli bohatí. Celkové globální bohatství vzrostlo o 7,4 %, uvádí zpráva. Nárůst odráží „rostoucí prosperitu rozvíjejících se ekonomik, zejména Číny, a expanzi střední třídy v rozvojovém světě“.
V loňském roce navíc přibylo 41 tisíc lidí, kteří se zařadili do skupiny s velmi vysokými příjmy, jejichž majetek přesahuje hodnotu 50 milionů dolarů (přes 1 miliardu korun). Oproti roku 2019 přibylo o 24 % víc ultra bohatých lidí a jde o vůbec nejvyšší přírůstek za posledních 17 let. Do této skupiny celkem patří 215 030 lidí.
„Nárůst bohatství a nerovností nezpůsobila samotná pandemie, ale spíše důsledky opatření přijatých ke zmírnění jejích dopadů,“ uvedli autoři zprávy. Protiepidemická opatření vedla ke vzniku největších nerovností od roku 2016.
Nejvíce milionářů přibylo v minulém roce ve Spojených státech – až 1,7 milionu lidí. Na druhé příčce se umístilo Německo, kde v roce 2020 přibylo 663 tisíc milionářů. Kromě Evropy a Spojených států přibylo nejvíce bohatých v Číně. Indové a obyvatelé Latinské Ameriky naopak zchudli.
Navíc se očekává, že celosvětové bohatství během příštích pěti let vzroste o dalších 39 procent a počet milionářů se celosvětově zvýší o téměř 50 procent na 84 milionů lidí. Přibude i ultra bohatých, a to zhruba o 60 procent. Přes 344 tisíc lidí bude mít během následujících pěti let majetek přesahující hodnotu 50 milionů dolarů, uvádí britský list The Guardian.