Článek
Nejméně 42 lidí v Íránu zemřelo v důsledku konzumace pančovaného alkoholu. Podle ministerstva zdravotnictví se jedná o úmrtí registrovaná v pouhých posledních třech týdnech.
Celkově musely nemocnice za uvedené časové období hospitalizovat více než 460 obyvatel z pěti íránských provincií. Nejmladší obětí byla devatenáctiletá žena. Napsal o tom britský zpravodajský server BBC.
Mluvčí ministerstva Iraj Harirchi také dodal, že 16 lidí úplně osleplo a 170 dalších muselo po vypití závadného alkoholu podstoupit dialýzu.
Podle íránských úřadů nejsou desítky úmrtí souvisejících s konzumací pančovaných lihovin v zemi neobvyklé. Překvapivá je však současná vysoká bilance, problém se také týká více provincií.
Problém by mohl podle britské reportérky BBC v Íránu Rany Rahimpourové spočívat v odstoupení USA od íránské jaderné dohody, po kterém tamní měna proti dolaru oslabila, a lidé tak patrně začali více upřednostňovat alkohol domácí výroby před dražším nelegálním zbožím z dovozu.
Íránské úřady již dříve vinily domácí palírny z nahrazování dražšího etanolu levnější alternativou v podobě metanolu, který se používá do biopaliv nebo nemrznoucích směsí, uvedl deník The New York Times. Nejjednodušší alkohol ale způsobuje otravu, zmiňovanou slepotu a v nejzazším případě také smrt.
Podle íránské zpravodajské agentury IRNA policie zatím podnikla razii na nejméně jednu nelegální palírnu v provincii Severní Chorásán, při které policisté zatkli 31 lidí.
Alkohol je v Íránu nelegální od konce 80. let 20. století, kdy se v roce 1979 dovršila islamizace celé země. Nyní za konzumaci lihovin hrozí bičování, vězení i pokuty.
Výjimku tvoří komunita občanů, kteří nejsou muslimy. Alkohol mohou vyrábět pro účel vlastní konzumace nebo náboženské účely jako například pro křesťanskou eucharistii.