Článek
Od loňského října, kdy americký prezident Donald Trump zavedl clo 25 procent na import jednosladové skotské whisky do Spojených států, spadl jejím výrobcům vývoz alkoholu přes oceán o 30 procent.
Podle Asociace skotské whisky, která tento průmysl zastupuje, přišly palírny jen kvůli clům o 200 milionů liber. Koronavirová pandemie „skotské“ uštědřila další ránu. Ve srovnání s rokem 2019 klesl její vývoz do USA v dubnu o 47 procent, v květnu už o 65 procent.
Bude následovat gin?
Údaje byly zveřejněny v rámci kampaně Call Time on Tarrifs, kterou spustila Asociace skotské whisky. Prostřednictvím kampaně žádá britské milovníky nápoje, aby povzbudili tamní poslance parlamentu k tomu, aby britská vláda usilovala o ukončení tak vysokých cel.
Vzhledem k tomu, že 26. července budou vyjednávání mezi Velkou Británií a USA pokračovat, průmysl doufá, že ho politici nenechají na holičkách, nebo že ho výsledky jednání ještě více nepoškodí, uvedl server BBC.
Ukončení cel prosazuje i generální ředitelka Asociace skotské whisky Karen Bettsová. „Tarify jsou pro skotskou whisky nebezpečím. Tvrdě zasahují náš průmysl, přičemž vývoz do USA klesl o 30 procent a výrobci ve všech oblastech cítí tlak. Dopad koronaviru ještě zhoršil náš vývoz a prodej,“ uvedla Bettsová.
Palírny předpokládají, že aktuální ztráta ve výši 250 milionů dolarů se ještě zvýší, pokud nedojde k rychlému, byť málo pravděpodobnému, odstranění cel. Místo snížení poplatků se však zdá, že cla zasáhnou i vývoz dalších britských lihovin včetně ginu.
Po konci cel volají i američtí výrobci
Netrápí se ale jenom palírny skotské whisky. Obchodní válka zasáhla také vývoz do Evropy. Od data, kdy Evropská unie zavedla cla na tento americký alkohol, činily ztráty palíren v USA 337 milionů dolarů.
Rada destilátů Spojených států také vyzývá k akci prostřednictvím kampaně Toasts Not Tariff. „Naléháme na všechny v lihovarnickém průmyslu, od barmanů po zemědělce, aby řekli Úřadu amerického obchodního zmocněnce, že tyto tarify nás stojí pracovní místa a musejí být odstraněny,“ apeloval prezident Rady destilátů Spojených států Chris Swonger.
Tristní situaci čelí výrobci lihovin od loňského října, kdy USA uvalily 25procentní sazbu na dovoz skotské a irské whisky z Británie a Severního Irska. Clo se týká i alkoholu z Německa, Itálie a Španělska. Washington plánuje zavést poplatky také na dovoz oliv, piva, ginu, některých aut a letadel, a to za 3,1 miliardy dolarů (přes 73 miliard korun). Návrh je do 26. července předmětem veřejného připomínkového řízení.