Článek
V dubnu roku 1969 u Pomníku svobody v centru lotyšské Rigy rozvinul transparent s nápisem „Protestuji proti okupaci Československa“, polil se benzinem a zapálil.
Inspirován Janem Palachem, znechucen útlakem komunistického režimu, bez víry v to, že by sovětská nadvláda někdy skončila či že by svým činem vyburcoval ostatní k masivním protestům. Tehdy 21letého geniálního studenta matematiky Elijahu Ripse zachránili rychlým uhašením kolemjdoucí.
Okamžitě byl převezen k výslechu a pak ho zavřeli do psychiatrické léčebny. Z ní jej dostala po dvou letech intervence sovětského disidenta Vladimira Bukovského, jenž si za to pak sám odpykal několik let vězení. Za Ripse se postavil i Mezinárodní matematický kongres a režim mu dovolil emigrovat do Izraele.
„Nevěřili jsme, že by se něco podobného mohlo stát u nás. Ale měli jsme skvělý pocit z toho, že aspoň někomu se podaří dosáhnout svobody, vymanit se z toho sovětského sevření. Úplně jste viděl to štěstí ve tvářích lidí na ulici,“ vzpomíná světově uznávaný profesor matematiky, jak v Lotyšsku vnímali pražské jaro.
„A pak přišel srpen 1968 a všechno štěstí i naděje vyprchaly,“ dodává s tím, že už od počátku léta věděl, co přijde.
Jako univerzitní student absolvoval armádní cvičení. „Důstojníci se už v červenci úplně třásli na to, že přijde vpád do Československa,“ vypráví Rips ve Výzvě.
Výročí srpnové okupace
Jak jeho pokus o upálení prožívala jeho rodina, jejíž velká část zahynula v nacistických lágrech? Čím je podle něj Jan Palach inspirativní pro dnešní dobu? Je třeba se obávat dnešního Ruska? Proč po emigraci do Izraele začal vědeckými metodami zkoumat Tóru? A co je v jejích skrytých kódech napsáno o Janu Palachovi? Podívejte se v rozhovoru nahoře ve videu.
Pořad Výzva sledujte každý všední den od 11:30 a 21:00 na celoplošné Televizi Seznam.
Jak naladit Televizi Seznam u vás doma?
Sledujte Seznam Zprávy i na Facebooku.