Hlavní obsah

Osvobození Rittiga a Nečasové v kauze BIS platí, řekl soud

Foto: Seznam Zprávy

Jana Nečasová a Petr Nečas u soudu.

aktualizováno •

Podle obžaloby se Ivo Rittig v roce 2012 dozvěděl od Nečasové, tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase, že předseda vlády dostal utajený materiál od šéfa civilní rozvědky.

Článek

Osvobození Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Ivo Rittiga a advokáta Davida Michala v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS) je pravomocné. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že Nečasová prozradila Rittigovu právníkovi obsah zprávy BIS a že lobbista mohl díky tomu učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce.

„Závěry soudu prvního stupně lze akceptovat a je namístě obžalované zprostit viny,“ konstatoval ve stručném odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Viktor Mach.

Nečasová byla vrchní šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Rittig se od ní podle obžaloby v roce 2012 dozvěděl o utajeném materiálu zaslaném předsedovi vlády. Dovodil údajně, že zpráva BIS se týká právě jeho, a proto poslal právníka Michala na schůzku s Nečasovou do Hrzánského paláce.

Městský soud v Praze napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé – po odchodu původního předsedy senátu do důchodu – rozhodl opačně. Uvedl tehdy, že popsané skutky Rittiga a Michala nejsou trestným činem, protože se nepodařilo prokázat, že se muži skutečně dozvěděli o obsahu utajovaných listin. U Nečasové pak podle soudu nebylo prokázáno ani to, že se skutek vůbec stal.

Státní zástupce Rostislav Bajger pro Nečasovou požadoval tříleté vězení, pro oba muže navrhoval podmínky a peněžité tresty. Novinářům dnes řekl, že osvobozující verdikt nemůže akceptovat. Proti pravomocnému rozsudku lze podat dovolání.

Klíčovým důkazem obžaloby byly odposlechy Rittigovy schůzky v pražském hotelu Ventana. Obhájci trvali na tom, že nahrávky není možné použít, protože je policie pořídila při prověřování jiného případu. Odvolací senát však s přihlédnutím k nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu dospěl stejně jako předtím městský soud k názoru, že odposlechy použitelné jsou.

Trojice vinu odmítala, Rittig obžalobu označil za absurdní. Advokáti obžalovaných poukazovali mimo jiné na to, že informace o Rittigově vlivu na ministerstvu zemědělství nebyla tajná, protože o ní už dříve psali novináři.

Související témata:

Doporučované